Det er virkelig, virkelig dejligt, at vores smukke bymiljøer ikke skal skæmmes af disse nye, offentlige skraldecontainere. Forestil jer en affaldsø i Svanekes fine gader eller i Rønnes gamle bydel. Forestil jer de store frustrationer, når man begyndte at anlægge disse klodsede bygningsværker. Affaldsøer i vores unikke områder ville have været deciderede skampletter i bybilledet, og selv om det har taget lang, lang tid at få det trumfet igennem, bør der lyde stor ros til Bofa for at lytte.
Hvorfor man skulle igennem en ny udbudsrunde, hvor affaldsøerne – måtte vi forstå – stadig var en essentiel del af den samlede løsning, og hvorfor de interesserede selskaber skulle udfærdige deres tilbud og byde på opgaven, før de omtalte affaldsøer altså på bagkant af det hele blev pillet ud af planerne, kan vi kun gisne om.
Faktum er heldigvis, at nu, hvor alle har haft chance for at byde ind på de store, lukrative affaldsopgaver, bliver en central del af det hele skrottet.