KØB ABONNEMENT
LEDER / DEBAT / 2. FEB • 05:30

Gravgaard: Den hurtige knallert på havnen er velkommen

Gravgaard: Den hurtige knallert på havnen er velkommen
Hvis knallerten går i stå eller kæden falder af, er service inkluderet i udlejningen. Privatfoto
Chefredaktør

Book en Puch er endnu et eksempel på, hvordan nye initiativer kan give os flere oplevelser, mere liv på havnene – og endnu en god grund til at tage øen i et lidt langsommere tempo.

Der er noget befriende ukompliceret over en Puch Maxi. Den larmer lidt, den lugter lidt, og den minder os om en tid, hvor oplevelsen ikke handlede om hastighed, men om turen. Netop derfor er det nye initiativ på Tejn Havn mere end velkomment.

Book en Puch er ikke en redningsplanke for helårsbeskæftigelsen på Bornholm. Det er heller ikke et grønt flagskib, der løser klimakrisen. Og nej – det kommer næppe til at skabe faste, skattebetalende arbejdspladser med helårsbopæl på øen allerede til september. Men det er heller ikke pointen.

Pointen er, at Bornholm udvikler sig gennem summen af mange små, kreative påfund. Og her rammer Book en Puch noget helt rigtigt.

Initiativet føjer sig naturligt ind i den positive udvikling, som især Tejn Havn har gennemgået de seneste år. Fra at være en uddøende industrihavn er området blevet et levende samlingspunkt for iværksættere, oplevelser og nye fællesskaber. Puch-udlejningen passer godt ind i den fortælling: lavpraktisk, nostalgisk og inviterende.

 

Vel er knallerten næppe den mest miljøvenlige transportform. Men i det store regnskab er det andre transportenheder, der afgør Bornholms klimaaftryk. Til gengæld er det her, vi skaber minder, variation og oplevelser, som gør øen mere interessant. Og oplevelsesøkonomi er en vigtig del af Bornholms virkelighed.

At Book en Puch samtidig vil skabe et åbent mødested på havnen, hvor man kan komme forbi uden at skulle have penge op af lommen, er kun et ekstra plus. Et klublokale, hvor der er plads til både turister, lokale og måske endda dem, der savner et sted at høre til, er præcis den slags initiativ, der giver liv mellem husene – og ikke kun i højsæsonens travlhed.

Bornholm bliver ikke udviklet alene af milliardprojekter og nationale beslutninger. Øen bliver også udviklet af mennesker, der tør prøve noget nyt, investere i en idé og bidrage med endnu en måde at opleve øen på. Book en Puch er et lille initiativ i det store billede – men det er netop summen af de små, der gør forskellen.

Den hurtige knallert på havnen er velkommen. Ikke fordi den ændrer alt. Men fordi den ændrer lidt. Og fordi endnu en god idé har fundet vej til Bornholm.



Følg debatten på facebook!






FÅ ABONNEMENT