– For det første er man kommet tilbage efter covid 19-krisen. For det andet er Folkemødet i år også blevet platform for nye politiske udspil, som statsministeren jo lancerede et af i sin tale, siger han.
– Hvad Mette Frederiksen sagde om optaget på uddannelserne er måske ikke verdens mest banebrydende idé. Men hun valgte dog Folkemødet til at lancere den på, og det var jo også noget af det, som man gerne ville, da man startede Folkemødet, inspireret af Almedalsväckan i Sverige.
– For det tredje må man også rose Folkemødet for igen at have udviklet sig. Der er blevet fundet en god balance i forhold til det kommercielle, og det er simpelthen både rart og interessant at være her. Alle, der er bare en lille bitte smule interesserede i vores samfund, kan få en hel masse ud af at være her, siger Jarl Cordua.
Endelig er der festerne, der allerede torsdag var mange, hjulpet godt på vej af pragtfuldt vejr og 18-20 grader, som Jarl Cordua kalder "perfekt til Folkemødet".
– Den fjerde grund til, at det her er et af de helt store folkemøder, har at gøre med underholdningen. I går var der fest hos højskolerne og fest på Gæstgiveren og fest på Pilebroen, og jeg er også gået forbi en hel masse andre fester, siger han.