Det er rute 10 fra Rønne til Hasle med en dublering fra Campus Bornholm klokken 14.15, og så er det rute 5 fra Rønne til Nexø med dublering fra Campus Bornholm klokken 14.15.
– Det er de afgange, hvor der er flest med. De andre afgange burde vi kunne klare med den almindelige kapacitet, forklarer Kim Kock-Hansen
Håber på lempelse
BAT har valgt at dublere de mest belastede afgange, men har været i dialog med Transportministeriet om at få en lempelse i anbefalingerne til afstandskrav i den kollektive trafik, som lige nu er én passager på hver andet sæde, medmindre passagerne kender hinanden.
– Det er næsten umuligt for os at holde styr på. Vi sælger jo ikke pladsbilletter, som man for eksempel gør hos DSB. Derfor har vi fulgt anbefalingen med at køre med halv kapacitet og har spærret af, så alle sidder med ansigtet med kørselsretningen. Men alle elever sidder jo nu med negative testsvar for at kunne komme i skole, og vi har derfor været i dialog med Transportministeriet om at lempe afstandskravet i deres anbefaling. Det venter vi stadig svar på, så indtil da har vi valgt at dublere de afgange, der er kapacitetsmæssigt er mest udfordrede, siger Kim Kock-Hansen.