Synoptik skriver i en pressemeddelelse, at man i efteråret har haft seks medarbejdere i Ghana for at uddele briller. Den indsats har betydet, at knap 1.100 ghanesere har fået et bedre syn.
I Ghana er briller svære at få fat i, og de er dyre. Derfor er et dårligt syn meget alvorligt, da det kan betyde, at børn mister muligheden for at følge med i skolen, og at forældre ikke kan arbejde og forsørge deres familie.
Synoptik skriver, at de aflagte briller fra Danmark gør enorm forskel.
Brillekæden opfordrer derfor danskerne til fortsat at donere deres aflagte briller, hvis de har nogen liggende derhjemme, som ikke længere bliver brugt. I Synoptik i Rønne tager de med glæde imod briller, solbriller og andre synshjælpemidler, og man sørger for et serviceeftersyn, inden de bliver sendt til Ghana.