– Den kreds af partier, som har været med til at finansiere og sætte besejlingen af Bornholm i søen, den skal involveres i alle beslutninger, siger Peter Juel-Jensen.
Peter Juel-Jensen mener, at dialogen om det i første omgang skal foregå mellem Molslinjen og Transportministeriet.
– Hvis der så bliver noget, skal forligskredsen indkaldes. Men jeg kan ikke sige, om de skal have flere eller færre penge. Der er ingen tvivl om, at man har budt ind på et koncept med en sejltid, og den må man gå ud fra holder. Hvis der så er forhold, der gør, at man ikke kan overholde tiden, så må man jo se på, om de forhold er noget, man juridisk set kan få kompensation for eller ej. Der må man jo retteligt høre argumenterne fra begge sider, siger folketingspolitikeren.
Jesper Maack har over for Tidende tidligere slået fast, at man godt kan overholde overfartstiden på 80 minutter med den nye indsejling og rute. Men, som beskrevet, har færgerne ifølge rederiet skulle sejle meget hurtigt for at overholde sejlplanen - også fordi de nu skal sætte farten ned otte kilometer længere ude end før havneombygningen på turen ind mod Rønne.
– Hvis Molslinjen gerne vil have kompensation, må man høre deres argumenter for, hvorfor det her ligger inden for kontrakten. Men som bornholmer, og som jeg har forstået trafikkontaktrådet, er vi på Bornholm ikke interesseret i at forlænge sejltiden på nogen måder. Hvad staten så vil finansiere, det må staten så tage drøftelser med Molslinjen om, siger Peter Juel-Jensen.