– Som man siger - bag enhver vigtig mand - står en kone, eller noget i den stil. Og selv det har du sørget for Heino, og så endda ”din” kone. Dig og Linda blev gift her sidst på året, tillykke med det, og Linda er også et stort aktiv i vores forening, sagde Mogens Christiansen.
– Linda og Heino, jeg vil gerne på hele bestyrelsens vegne udtrykke vores store tak for jeres kæmpe indsats for foreningen gennem de sidste mange år og glæde os over, at vores frivillige er villige til at yde en så målrettet og koncentreret indsats for at bevare en forening – samtidig med, at vi håber, at I kan findes i vores rækker af frivillige mange år endnu, sagde formanden, inden han overrakte vandrepokalen samt en gave og ønskede ægteparret tillykke med udnævnelsen til årets ØIF'ere.
Ægteparrets arbejdsopgaver for ØIF
Heino Kjær-Pedersen
– Været næstformand i 10 år
– I mange år med i Party-udvalget, hvor han har og stadig gør en stor indsats for eksempel ved at lave nye barer, samt andre ”håndværker-opgaver”.
– Under byggeriet af klubbens pavillon og materialeskur, var han en af de ”lidt for få”, som mødte hver gang - og altid stillede op med sit værktøj og håndelag.
– Har nu påtaget sig opgaven, som den der styrer udlejningen af pavillonen, en ofte meget utaknemmelig opgave, hvor han både skal sørge for at betalingen indløber, nøglen udleveres, men frem for alt, at lokalerne afleveres i ordentlig stand. For det skal de, når det er Heino, der står for opgaven.
– Loppemarkedsudvalget har han været med i en længere årrække, og han havde en stor hånd med i arbejdet, da klubbens container kom op på genbrugspladsen.
– Sidder i halbestyrelsen, og klubben er ikke i tvivl om, at han forfægter foreningens interesser i hallens bestyrelse.
– Er blevet aktiv som fodboldtræner, hvor han både tager på kurser, og igen bruger sine håndværksmæssige evner til blandt andet at få indretning af fodboldrummet gjort bedre, og for at det ikke skal være løgn, så er han også blevet træner (måske kun hjælpetræner) i gymnastik på klubbens parkourhold.
Linda Kjær-Pedersen
– Tilbage i 2009 blev hun udnævnt til årets ØIF'er på baggrund af en lang og betydningsfuld indsats i gymnastikafdelingen. Her er hun stadig med i udvalget - og fra nu af har hun såmænd overtaget formandsposten i klubbens største afdeling
– Er med i loppemarkedsudvalget
– Er med i Partyudvalget
– Var en af initiativtagerne til vores tidligere Børne party
– Var tit med, sammen med parrets børn, når Heino mødte op for at bygge på pavillonen.