Far og datter er ikke i tvivl: Golf er verdens bedste sport for familien

Far og datter er ikke i tvivl: Golf er verdens bedste sport for familien
Billedtekst: Ifølge Gary Hindshaw, golftræner i Nordbornholms Golfklub, er golf en oplagt familiesport. Han opfordrer derfor forældre til at tage med deres børn ud på golfbanen og spille med, for så bliver det ikke en byrde at køre børnene til golf, fortæller han. Her ses Jan Pelsen og datteren Malou på øvemåtten.
SPORT | Lørdag 10. april 2021 • 15:48
Af:
Jesper Gynther (tekst)
Jacob Jepsen (fotos)
SPORT | Lørdag 10. april 2021 • 15:48

GOLF

Nordbornholms Golfklub mener, at golfsporten er en meget overset familieaktivitet, og derfor lavede klubben en introdag for familier i sidste uge på golfbanerne ved Rø.

På en råkold lørdag formiddag er i alt syv børn dukket op sammen med hovedsageligt deres fædre, og blandt dem er Peter Verner Krogh og sønnen Viggo på snart 13 år.

De er begge meget grønne, når det kommer til at svinge et golfjern og ramme en lille hvid bold, fortæller de til Bornholms Tidendes udsendte, der er mødt op til arrangementet for at tage pulsen på, om det med golf og familier er en god kombination eller ej.

– Viggo har kun spillet golf på Wii, den der spillekonsol, og jeg har prøvet det engang for 20 år siden, men har ikke spillet det siden. Så det er en sjov udfordring, siger far Peter, der dog allerede er kommet godt i gang med at ramme plet på øvemåtten.

– Jeg har jo ramt den klokkeklart nu tre gange, så jeg synes jo allerede, at det er en fantastisk sport!, siger Peter Verner Krogh spøgende, hvorefter han giver æren for den gode start til det berømte begynderheld.

Også Viggo viser lovende takter.

– Jeg har fået skudt ret langt, så det er måske noget, jeg godt kan finde ud af, siger sønnen.

Viggo på snart 13 år var så god til at ramme de hvide bolde fra øvemåtten, at han måtte et smut ud på drivebanen for at hente nogle af dem tilbage igen.

Hyggeligt samvær

Hvor gode de bliver fylder dog ikke så meget for dem lige til at begynde med i hvert fald. Peter fortæller nemlig, at de har tilmeldt sig introdagen, fordi de godt kunne tænke sig at hygge sig sammen, mens de laver en aktivitet.

– Jeg syntes, vi gjorde for lidt sammen, og normalt sidder vi også meget foran en skærm. Så jeg synes, det lyder som en god ting, at vi kan være udenfor og lave noget sammen, siger Peter, der ikke kan dyrke en hvilken som helst sportsgren med sin søn.

– Viggo spiller badminton, men det gør han jo selv, og det er jeg ikke med til. Jeg har lidt dårlig ryg, så jeg skal ikke fise for meget rundt, så jeg tænkte, at det her kunne være en god ting at prøve, siger han.

For Viggo betyder det også noget, at han kan lave noget sammen med sin far, fortæller han.

– Jeg synes, det er meget hyggeligt, at jeg kan være sammen med min far, og så er det ret sjovt, at det er noget aktivt, vi kan lave sammen udenfor. Vi har ikke tidligere gået til noget sammen, men det vil jeg faktisk gerne have, at vi gør. Altså at jeg har lidt mere nærvær med ham, siger Viggo.

Peter Verner Krogh afviser ikke at tage konen og deres datter med til golf også, men til at begynde med er tanken, at det bare skal være ham og sønnen Viggo, som skal spille sammen.

God fleksibilitet

Selvom Peter og Viggo er nybegyndere i sporten, er det allerede tydeligt for dem, hvad det er ved golf, som kan virke tiltrækkende.

– Vi talte om på vej herud, at du spiller jo i virkeligheden mod dig selv. Og så hygger du dig sammen med andre.

– Så det er noget med, at du hele tiden skal have fokus på dit eget spil og stadigvæk være en del af et fællesskab, og det synes vi egentlig er en meget god kvalitet ved det, siger Peter, der også glæder sig over, at der er mulighed for at prøve kræfter med de rigtige golfbaner og ikke kun måtten og greenen, hvor man kan øve henholdsvis sit driveslag og at putte.

– Vi hørt, at vi har adgang allerede nu til en lille bane, og det synes jeg også er en kvalitet, for jeg kan godt forestille mig, at Viggo ville blive træt af at stå en time ved måtten og knalde til den bold hver lørdag.

– Så på grund af fleksibiliteten er det jo et fantastisk tilbud, at man kan komme og spille en dag i en times tid, hvor vejret er godt, og det ikke blæser så meget, siger han.

Ruth Gjerding er formand for begynderudvalget i Nordbornholms Golfklub, og hun opfordrer forældre til at spille golf med deres børn. Og man behøver ikke være bekymret for prisen, for det er ikke så dyrt at gå til golf, som sporten har ry for, fortæller hun.

Fortsætte eller ej?

Om de fortsætter med at spille golf, når introdagen er slut, er dog ikke besluttet endnu.

– Jeg vil sige, at det vil være meget op til Viggo, for jeg tænker, at det er ikke mig, der skal slæbe ham herud. Det er omvendt. Så hvis han bliver bidt af det, og det kunne jeg da godt håbe, så kører vi da på, siger Peter.

Så hvad siger Viggo?

– Jeg har ikke helt besluttet mig endnu, men lige nu tænker jeg, at det er noget, jeg måske godt tænke mig at gå til, lyder det fra sønnen.

Viggo har også en søster på ni år og en mor, men umiddelbart vil Peter og Viggo lægge ud med at spille sammen bare de to, fortæller de.

– Jeg tænkte, det kunne ligesom være en ting, Viggo og jeg kunne have sammen, men det kunne da også blive noget for hele familien, det kan man da ikke udelukke. Men nu starter vi, og så ser vi, hvordan det går, siger Peter.

Til introdagen kunne man også prøve kræfter med at putte på greenen. Det valgte blandt andet Malou på otte år at gøre.

Fortryder intet

I introdagen deltager også Jan Pelsen og datteren Malou på otte år. De er lidt mere trænede i golfsporten end Peter og Viggo, for Jan har dyrket golf i 20 år, og sidste år tog han Malou med til golfklubben, så de kunne spille sammen.

Det har ingen af dem fortrudt.

– Vi prøvede det sidste år, og det var virkelig spændende, for hun syntes, at det var rigtig sjovt, og hun har en stor glæde ved at komme herop. Og hver gang hun får lavet et rigtig godt slag, så bliver det endnu sjovere, siger Jan Pelsen, der dog har haft lidt svært ved at få datteren med til golfbanerne, når det bliver alt for koldt.

Hvad tænker du om sporten som en familieaktivitet? Duer det til noget?

– Jeg er sikker på, at det er nok verdens bedste sport for familien. Og det er helt fra bedsteforældre til mor og far og barnet, der kan spille sammen. Og faktisk under lige vilkår, fordi man har det der golfhandikap, så man kan altid relatere til hinanden. Om den ene bruger to slag mere betyder ikke noget, for pointmæssigt bliver det det samme.

– Og så kan familien jo være sammen om det. Jeg kender mange andre sportsgrene, blandt andet fodbold, hvor forældrene bare kommer op og afleverer børnene, og så tager hjem. Her kan man være med hele tiden, så det er super, siger Jan Pelsen, der bakkes op af Malou.

– Jeg synes, det er sjovt at spille golf sammen med far. Man tænker nok bare, at det er kedeligt at stå og skyde til en bold, men det giver noget familietid sammen, at man kan stå og snakke og spille golf, siger hun.

Jan Pelsen begyndte selv at spille golf i Bornholms Golfklub ved Rønne, men er nu skiftet til Nordbornholms Golfklub, da banerne er mere kuperede, hvilket han synes er sjovt og udfordrende.

FÅ ABONNEMENT