Enorm skuffelse: ‘Jeg river mig i håret hver morgen’

Enorm skuffelse: ‘Jeg river mig i håret hver morgen’
Johan havde iklædt sig en trøje fra Bayern München.
SPORT | 11. JUN • 15:30
Emil Hansen
Journalist
SPORT | 11. JUN • 15:30

Der er mange fodboldfans på Folkemødet, og de kan ikke skjule deres skuffelse over Danmarks manglende deltagelse ved VM.

Det er bestemt ikke hør og stråhatte, der mangler i Allinge-bybillede under Folkemødet, men der er en anden beklædningsgenstand, som næsten er lige så populær: fodboldtrøjen.

Og hvis der er noget, som folk i fodboldtrøjer ofte går op i - udover den gode, demokratiske samtale på Folkemødet - så er det fodbold.

Netop fodbold kommer til at følge en del i det meste af verden den næste måneds tid, hvor VM i USA, Canada og Mexico skal afvikles. Et VM, der, hvis nogen skulle have glemt det, foregår uden dansk deltagelse.

Derfor tog Tidende temperaturen på folkemødets VM-feber.


Club Américas trøje var Christians valg torsdag.

Christian, Club América-trøje

Hvem vinder VM?

– Uh, det ved jeg simpelthen ikke. Ingen idé. Norge måske, det kunne være fedt, eller Mexico. Det er mine hold.

Hvor skuffende er det, at Danmark ikke er med?

– De var så dårlige i kvalifikationen, at jeg gav op på det for lang tid siden, så det gør ikke så ondt mere, men det er meget skuffende.

Hvad tænker du om, at USA er en af de tre arrangører?

– Jeg er ikke fan af styret derovre, men altså, vi har også haft det i Qatar og Rusland. Jeg har meget lave forventninger til Fifa og den korruption, der er, så jeg er skuffet, men jeg havde heller ingen forventninger om andet.


Emil bar rundt på en Arsenal-trøje.

Emil, Arsenal-trøje

Hvem vinder VM?

– Det håber jeg, at en lilleput-nation gør, et land der er undervurderet. For eksempel Kap Verde. Men Frankrig er nok et lidt mere realistisk bud.

Hvor skuffende er det, at Danmark ikke er med?

– Jeg synes, det er ærgerligt, for Danmark har et fint hold og nogle gode spillere, så vi burde kunne kvalificere os til den vigtigste turnering på kloden. Så jeg synes, det er ærgerligt og skuffende.

Hvad tænker du om, at USA er en af de tre arrangører?

– I den ideelle verden kan man godt adskille sport og politik, men i vores kan man ikke. Jeg forholder mig til det, og det er klart, at der er andre nationer, hvor det ville være bedre, at en fodboldslutrunde blev holdt, men jeg synes, man skal prøve at fokusere på det, som sporten handler om, og ikke alt muligt andet.


Johan havde iklædt sig en trøje fra Bayern München.

Johan, Bayern Munchen-trøje

Hvem vinder VM?

– Det tror jeg bliver Frankrig på grund af alt både alt det offensive og defensive talent, de har. Hvis de får det til at fungere offensivt, så kan jeg ikke se nogen, der kan stoppe dem. Spanien og Argentina synes jeg også har muligheder.

Hvor stor en skuffelse er det, at Danmark ikke er med?

– Det er ufatteligt skuffende. Jeg river mig selv i håret hver morgen, når jeg står op, fordi Danmark ikke er med. Jeg er så ked af det, for jeg synes, at vi har så meget talent. Vi tabte til Skotland, Tjekkiet og spillede uafgjort mod Belarus, alle hold vi burde slå komfortabelt.

Hvad tænker du om, at USA er en af de tre arrangører?

– Det er jeg meget imod, og jeg forstår ikke, hvordan de tre sidste værtsnationer kan hedde Rusland, Qatar og USA. Det er et spørgsmål om korruption. I Rusland og Qatar blev det afhold på en måde, der var fin, hvis vi ikke lige snakker om menneskerettigheder, hvor det var forfærdeligt i Qatar, men i USA er det allerede gået galt, før det er startet. Folk må ikke få visum til at komme ind, og det er fans, trænere, dommere og spillere. Hele svineriet. Det giver bare ingen mening, det er fodbold, det er livets sport, og det skal være åbent og velkomment.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT