Skolebestyrelsen rejste til Christiansborg

Skolebestyrelsen rejste til Christiansborg
En gruppe fra Paradisbakkeskolen var torsdag i København for at lære mere om den nye forsøgsordning. Eget foto
NYHED | 6. DEC 2024 • 08:30
NYHED
6. DEC 2024 • 08:30

Torsdag drog en håndfuld madskoleentusiaster til København for at lære mere om den nye forsøgsordning om skolemad i Danmark.


– Så er vi draget til storbyen.

Sådan lyder det muntert fra Jeppe Munk Rebsdorf, som i en video på Facebook informerer alle venner og madskoleentusiaster, om at en gruppe på fem personer fra Paradisbakkeskolen er taget til Christiansborg, hvor de skal deltage i en åben workshop om fremtidens skolemad og madskoler i Danmark.

Her deltog tre fra skolebestyrelsen, skolens kok og skoleleder Pia Tofte. De var blevet opfordret til at deltage af professor Bent Egberg Mikkelsen, som var arrangør. 

– Det er aktuelt for os, må man sige, så vi skal ind og blive inspireret og finde ud af hvor vi skal lægge vores kræfter i forhold til denne her forsøgsordning med skolemad på statens regning. Er det noget for os?


Efter mødet delte bestyrelsen endnu en opdatering på det sociale medie, hvor formanden for skolebestyrelsen, Kennet Larsen sætter flere ord på dagens indtryk.

– Det har været en rigtig god dag, hvor vi har mødt mange mennesker, som også brænder for den gode skolemad - ligesom os! Samtidig er vi blevet klogere på, hvordan fremtiden for skolemad i Danmark ser ud. Og det er jo ret vildt, at rigtig meget af det både politikere og forskere taler om, er det som vi har gang i på vores skole, fortæller han.

Efter mødet er de fem fremmødte klar til at tage hjem og arbejde videre.

– Nu skal vi tale sammen om alt det vi har hørt i dag, men ellers er det tilbage til Nexø og arbejde videre. Vi er i dialog med kommunen og afventer svar på en håndfuld spørgsmål, siger formanden.

På vegne af gruppen skriver han desuden, at han forventer at der kommer mere klarhed omkring den nye forsøgsordning og kriterierne for, hvilke skoler der kan komme med i forsøget i det nye år.


– Det er vi 100% klar til at reagere på.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT