KULTUR / 11. JAN • 19:00

Holder vejret: Frygter økonomisk lussing

Holder vejret: Frygter økonomisk lussing
I juli 2022 afviklede Svaneke Skakklub sin sommerturnering med 26 deltagere her på Mariegården i Svaneke. Arkivfoto: Line Søndergaard Hansen

I Bornholms eneste aktive skakklub, Svaneke Skakklub, håber man på helt at slippe for om ikke at blive sat decideret økonomisk skakmat, så dog at få en ganske ubehagelig merudgift.

En "katastrofe" er indtil videre blevet afværget for blandt andre Svaneke Skakklub, men det endelige slag har endnu ikke udspillet sig, og en mulig økonomisk lussing er endnu ikke endegyldigt afværget, fortæller klubbens formand, Lars Pommerencke.

Den oprindelige historie lød, at fra nytår skulle blandt andre skak-, bridge- og backgammonklubber begynde at betale moms grundet en dom fra EU.

Den sagde, at fra 1. januar 2026 anses aktiviteter uden et væsentligt fysisk element ikke længere som momsfritaget amatørsport, hvorfor de omtalte klubber sammen med lignende aktiviteter altså stod til at blive momspligtige, forklarer blandt andre revisionsfirmaet BDO Danmark på sin hjemmeside.

EU-dommen underkendte efter Skattestyrelsens opfattelse gældende dansk praksis på området, hvilket i realiteten betød, at klubber og foreninger, som udbyder disse aktiviteter, skal opkræve 25 procent moms af kontingenter, turneringsdeltagelse med videre, forudsat at deres momspligtige omsætning overstiger 50.000 kroner årligt.

Imidlertid konkluderede Skatterådet på et møde den 16. december sidste år, at bridge kan anses som en kulturel aktivitet – og det betyder, at bridgeforeningerne alligevel ikke skal betale moms.

Kan ånde lettet op

Men tilbage står jo altså blandt andet skakklubberne, og hvordan ser de på det?

Lars Pommerencke, som er formand for Bornholms eneste aktive skakklub, Svaneke Skakklub, fortæller, at klubben aktuelt kan ånde lettet op – men dét billede risikerer på et tidspunkt at vende 180 grader.

Sagen er nemlig, forklarer han, at Skattestyrelsen den 19. december besluttede at gå i tænkeboks og for blandt andet skakklubbernes vedkommende udskyde momsbetalingen i hvert fald ét år, altså i 2026.

– Så det er sådan, sagen ligger lige i øjeblikket, siger han.

– Og det er klart, at hvis momsbetalingen var blevet gennemført, så havde det givet os store udfordringer, for vi har jo kun ét sted at sende regningen hen, og det er til kontingentet. Så det ville have været en katastrofe, for at sige det ligeud.

For enhver smag

Og vel går grænsen ved de 50.000 kroner, men momsen vil ikke desto mindre kunne blive en realitet også for Svaneke Skakklub, fortæller Lars Pommerencke.

– For de der 50.000 handler jo om den samlede omsætning. Og det vil sige, at vi har en grundomsætning via kontingent, men de indskud, vi får i forbindelse med for eksempel turneringer, indgår jo også i omsætningen, og så kan man altså hurtigt ramme det beløb, siger han.

Helt grundlæggende mener han, at en mulig momsbetaling er problematisk for særligt et sted som Bornholm.

– Det, der gør, at Bornholm er et fint sted, er jo ikke mindst det rige foreningsliv, hvor der er lidt for enhver smag. Men hvis man trækker det økonomiske fundament væk under de mindre foreninger med eksempelvis de her momsregler, så kommer der i hvert fald til at ske mindre på øen alene på grund af dem, slår formanden fast.

Han oplyser, at også brætspil som dam og GO er røget på en såkaldt observationsliste, hvor man nu overvejer, om også de eventuelt bør undtages for at skulle betale moms.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT