Politiet havde bødeblokken fremme

NOTITS | KRIMI | 5. JUN • 09:21
NOTITS | KRIMI | 5. JUN • 09:21

Der var nok at se til i trafikken i løbet af onsdagen.

Her formåede Bornholms Politi at snuppe tre billister og en enkelt cyklist med mobiltelefoner i hånden - alle i Rønne by.

For billisterne gav det en bøde på 1.500 kroner, et klip i kortet og en donation på 500 kroner til Offerfonden. Cyklisten slap med en bøde på 500 kroner.

En af de bøderamte billister kørte imidlertid i en varebil med påhængsvogn, hvilket han ikke havde førerret til, og han fik derfor en ekstra bøde med hjem.

I løbet af onsdagen blev der desuden foretaget hastighedsmålinger med ATK-bilen, hvilket medførte, at der blev sendt yderligere fire bøder ud til de hurtige på Birgersvej i Aakirkeby, mens de lovlydige billister i Aarsballe by og på Møllegade i Rønne slap fri.

To billister som uafhængigt af hinanden havde fået slået tågelygterne til måtte imidlertid hoste op med 1.000 kroner hver for den forseelse.

Klokken 21.50 skete så et færdselsuheld i krydset mellem Sankt Mortens Gade og Rolighedsgade i Rønne.

Det skete da en 69-årig mand fra Rønne ikke overholdt sin vigepligt i sin personbil. Det førte til, at en anden personbil påkørte ham. Ingen kom dog til skade, og der var kun mindre materielle skader. Den 69-årige blev sigtet for at overtræde vigepligten.

Det oplyser Bornholms Politi i døgnrapporten.

FÅ ABONNEMENT