Politi fanger mistænkt for eksplosion ved synagoge i Sydfrankrig

25. AUG 2024 • 01:34UDLAND

Fransk politi har anholdt mand og sigtet ham for at stå bag eksplosion ved en synagoge i det sydlige Frankrig.

Fransk politi har pågrebet en mand, som politiet mener står bag en eksplosion ved en synagoge i den sydfranske by La Grande-Motte, der førte til en brand i synagogen.

Det skriver landets indenrigsminister, Gerald Darmanin, ifølge det franske nyhedsbureau AFP på det sociale medie X, som før var kendt som Twitter.

- Den formodede gerningsmand bag de ulovlige ildspåsættelser i synagogen er blevet tilbageholdt, lyder det kort efter midnat natten til søndag fra Gerald Darmanin.

En politibetjent blev lørdag såret i en eksplosion, som skete i forbindelse med branden. Nyhedsbureauet Reuters har tidligere skrevet, at han var uden for livsfare.

Det franske medie BFMTV skriver, at eksplosionen skete omkring klokken 8.30 lørdag morgen.

En person skal på videoovervågning være blevet set forlade stedet kort før eksplosionen.

Desuden skal der være blevet fundet en gasflaske i den ene af de to biler, der er udbrændt som følge af eksplosionen.

Den franske indenrigsminister, Gerald Darmanin, har anmodet præsident Emmanuel Macron om øget myndighedstilstedeværelse foran jødiske institutioner.

- Et forsøg på brandstiftelse, der tydeligvis var kriminelt, ramte synagogen i Grande Motte i morges, skrev han efter hændelsen på det sociale medie X og skriver, at alle kræfter sættes ind for at finde den formodede gerningsmand.

Synagogens døre brød i brand som følge af eksplosionen, men der er umiddelbart ingen meldinger om tilskadekomne inde i bygningen. Det vides ikke, hvor mange der var til stede i synagogen, da eksplosionen fandt sted.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT