Vulkan går i udbrud i Guatemala - hundredvis evakueret

6. JUN 2025 • 16:33UDLAND

En af de mest aktive vulkaner i Mellemamerika sender aske flere kilometer op i luften og skaber lavastrøm.

Flere end 700 personer er blevet evakueret fra deres hjem i lokalsamfund, der ligger tæt på Fuego-vulkanen i Guatemala.

Det oplyser landets katastrofeberedskab.

Vulkanen er gået i udbrud og har sendt en askesky på op til 4,8 kilometer i vejret og skabt en strøm af lava omkring krateret.

- Dette ophobes fortsat på en ustabil måde omkring krateret og i de høje dele af kløfterne, som kan kollapse og forårsage flere pyroklastiske strømme, lyder det i en rapport fra Guatemalas seismologiske institut Insivumeh.

Myndighederne oplyser, at de fortsat overvåger situationen.

Fuego-vulkanen ligger omkring 18 kilometer fra byen Antigua Guatemala - en af Guatemalas mest berømte byer og et turistmål.

Guatemala har 37 vulkaner, men mange betragtes som inaktive eller udslukte.

Fuego er en af de mest aktive vulkaner i Mellemamerika.

For lidt over to år siden måtte flere end 1000 mennesker flygte fra deres hjem for foden af vulkanen, da den begyndte at sprutte.

I juni 2018 mistede over 200 mennesker livet, da vulkanen gik i udbrud. Det var Fuego-vulkanens mest voldsomme udbrud i flere årtier. Dengang blev landsbyen San Miguel los Lotes blev noget nær tilintetgjort.

/ritzau/Reuters

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT