Ukraine melder Kyiv ramt af massivt droneangreb fra Rusland
Mindst 15 meldes såret under natlige angreb flere steder i Ukraine. I hovedstaden Kyiv er en person død.
Russiske droner har natten til lørdag ramt flere distrikter i den ukrainske hovedstad, Kyiv, hvor luftforsvaret er blevet aktiveret.Det melder ukrainske myndigheder ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Angrebet omtales som massivt.
Ifølge Kyivs borgmester, Vitalij Klitsjko, har der været angreb mod to distrikter på hver side af Dnipro-floden, der deler Kyiv.
Én person har mistet livet i angrebene, melder Klitsjko.
- I øjeblik har vi kendskab til, at én person har mistet livet, og at fire er blevet såret, skriver borgmesteren og tilføjer, at tre af de sårede er blevet indlagt på hospitalet.
Tidligere på natten har Klitsjko omtalt det russiske angreb som massivt.
- Kyiv er under massivt angreb fra fjenden, skriver han på beskedtjenesten Telegram, hvor han opfordrer indbyggere til ikke at forlade beskyttelsesrummene.
Ifølge Ukraines luftforsvar er også missiler blevet sendt mod Kyiv.
Tymur Tkatjenko, som står i spidsen for hovedstadens militæradministration, melder samtidig om angreb mod mindst tre distrikter.
Ifølge ham er der mindst to steder udbrudt brand som følge af droneangrebene.
I Kharkiv, som er Ukraines næststørste by, har borgmester ?hor Terekhov sagt, at russiske droner har angrebet flere bydele og såret 11 personer.
Dronerne ramte en bygning, der huser fordrevne indbyggere, et hospital og en fødeafdeling, skrev han tidligere på Telegram.
Kharkiv ligger omkring 30 kilometer fra grænsen til Rusland.
Rusland har ikke umiddelbart kommenteret de ukrainske meldinger om angreb.
Meldingerne kommer, efter at forhandlere fra Ukraine, Rusland og USA fredag afsluttede den første af to dages forhandlinger i De Forenede Arabiske Emirater.
Forhandlingerne handler om spørgsmålet om territorier og har til formål at finde en løsning på den næsten fire år gamle krig.
Kyiv har siden nytår været udsat for to omfattende natlige angreb, der har medført varme- og strømafbrydelser i hundredvis af bygninger med civile boliger.
Redningsarbejdere arbejder ifølge Reuters stadig på at genoprette strømmen, mens temperaturerne om natten er faldet til -13 grader.
/ritzau/
