Trumps Ukraine-forhandler mødes i weekenden med Zelenskyj

13. DEC 2025 • 03:26UDLAND

USA presser for at få stoppet krigen i Ukraine. Steve Witkoff skal mødes med Ukraines præsident i Berlin.

USA's særlige udsending Steve Witkoff skal i denne weekend mødes med Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, samt en række europæiske ledere i Tysklands hovedstad, Berlin.

Det bekræfter Det Hvide Hus over for nyhedsbureauet AFP.

Møderne er et led i forhandlingerne om at lande en fredsaftale for at få afsluttet krigen i Ukraine.

USA med præsident Donald Trump i front presser på for en plan for at få sat en stopper for krigen, som til februar har varet i fire år.

At sende Steve Witkoff til Berlin for at forsøge at få styr på de resterende knaster i forhandlingerne understreger, at USA gerne snart ser en endelig plan for fred, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Witkoff får ifølge Reuters følge af Trumps svigersøn Jared Kushner, der også er en central del af det amerikanske hold af Ukraine-forhandlere.

De to særlige udsendinge var i sidste uge i Ruslands hovedstad, Moskva, for at tale med Ruslands præsident, Vladimir Putin.

Putins udenrigspolitiske rådgiver Jurij Usjakov udtalte efterfølgende, at man hverken var kommet tættere eller længere væk fra fred.

Mødet i Moskva blev fulgt op af tre dages møde i Miami mellem Witkoff og Kushner og en delegation fra Ukraine.

Rusland har krævet hele den ukrainske Donbas-region til gengæld for en afslutning på krigen. Det er et krav, som Ukraine og landets europæiske allierede hidtil ikke har kunnet acceptere.

Et udkast til en fredsplan, som USA præsenterede i november, indeholdt netop et løfte om, at Rusland skulle have Donbas.

Den russiske præsident gentog for nylig, at han vil have Donbas indlemmet i Rusland.

Udmeldingen fra Putin kom, efter at han havde mødtes med Witkoff og Kushner i Moskva.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT