Et kontroversielt spørgsmål om Trumps balsal handler om bevilling på fem milliarder kroner til Secret Service.
Der er ikke tilstrækkeligt med opbakning i Senatet i USA til et forslag om at afsætte i alt én milliard dollar til at bygge en balsal ved Det Hvide Hus.Derfor er forslaget nu blevet pillet ud af en lovpakke til i alt 72 milliarder dollar, som ellers handler om indvandringsområdet.
Det siger den republikanske senator John Kennedy efter et møde onsdag med andre senatorer fra sit parti.
- Det fik vi at vide, og igen, jeg har ikke læst teksten, men vi har fået at vide, at pengene til balsalen er taget ud, siger Kennedy.
Præsident Donald Trump har fået østfløjen af Det Hvide Hus revet ned. I stedet vil han have en balsal med plads til tusind gæster.
Oprindeligt sagde præsidenten, at det ikke var noget, der ville koste de amerikanske skatteydere penge.
Men det har ændret sig flere gange.
Senest har Trump sagt, at det er nødvendigt at bruge én milliard dollar til sikkerhed omkring balsalen og til andre projekter, der vedrører Secret Service - den særlige enhed, der passer på nuværende og tidligere præsidenter.
Senatets republikanske flertalsleder, John Thune, siger til journalister, at der på nuværende tidspunkt er "et par knaster", som de 53 republikanske senatorer forsøger at løse.
- Jeg tror, at der er nogle spørgsmål relateret til moderniseringsprojektet for østfløjen, siger Thune.
Et af de uafklarede spørgsmål handler om 780 millioner dollar i ekstra bevillinger til Secret Service. Det svarer til lidt over fem milliarder danske kroner.
Der er lagt op til, at denne bevilling skal opretholdes, selv hvis balsalen ikke bliver bygget, og det er der modstand imod hos de republikanske senatorer.
Demokraterne har kritiseret Trumps balsal sønder og sammen. De ser det udelukkende som et "forgyldt prestigeprojekt" for præsidenten.
Pakken af lovforslag om tiltag mod ulovlig indvandring til 72 milliarder dollar - som finansieringen af balsalen blev pakket ind i - har også skabt uro i Kongressen.
Demokraterne mener, at ministeriet for indenlandsk sikkerhed (DHS) i forvejen er rigeligt finansieret og kræver, at der skrues ned for de ofte skarpt kritiserede indsatser, ministeriet har ansvar for.
/ritzau/Reuters