Tre meldes dræbt i ukrainske droneangreb på russisk region

28. APR 2026 • 09:03UDLAND

Samtidig med angreb i Belgorod er der meldinger om ukrainsk angreb på russisk olieraffinaderi i Tuapse.

Ukrainske droneangreb på den russiske Belgorod-region har tirsdag kostet tre personer livet, mens tre andre er blevet såret.

Det meddeler guvernøren i Belgorod, Vjatjeslav Gladkov, ifølge Reuters.

Samtidig skriver det ukrainske medie The Kyiv Independent, at ukrainske droner har angrebet et olieraffinaderi i den russiske by Tuapse.

Her er flere olietanke angiveligt brudt i brand.

Belgorod grænser op til Ukraine i det sydøstlige Rusland, mens Tuapse ligger i Krasnodar-regionen ud til Sortehavet endnu længere mod syd.

Ifølge guvernøren i området bliver raffinaderiet i Tuapse evakueret som følge af det ukrainske angreb. Det skriver Reuters.

Der har været flere droneangreb mod olieraffinaderiet de seneste uger, og driften på raffinaderiet har været indstillet siden 16. april.

Ifølge Ruslands forsvarsministerium blev 186 ukrainske droner afvist af de russiske luftforsvarssystemer natten til tirsdag.

Dronerne fløj ind over flere regioner i det sydlige Rusland samt Krim-halvøen, som Rusland har annekteret.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT