Passagerfly og køretøj kolliderer i lufthavn i New York

23. MAR 2026 • 07:37UDLAND

Mindst fire personer skulle være kvæstet i en kollision mellem et Air Canada-passagerfly og et køretøj.

Et passagerfly er kollideret med et køretøj på en af landingsbanerne i New Yorks lufthavn LaGuardia.

Det oplyser den amerikanske luftfartsmyndighed, Federal Aviation Administration (FAA), ifølge nyhedsbureauet AFP mandag morgen dansk tid.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters fremgår det af flyovervågningstjenesten FlightRadar24, at der er tale om et passagerfly fra Air Canada, der var landet i den amerikanske millionby fra Montreal i Canada.

Det ramte køretøjet med en fart på knap 40 kilometer i timen. Det skete ifølge FlightRadar24, da flyet trillede ned ad landingsbanen, som køretøjet, der angiveligt skulle være en brandbil, krydsede.

Der er ikke nogen officielle meldinger om, hvorvidt nogen er kommet noget til i kollisionen. Men kilder oplyser til NBC News, at mindst fire personer er kvæstet. Ifølge det amerikanske medie skulle piloten og andenpiloten være kommet slemt til skade.

De to andre kvæstede skulle være i stabil tilstand og indlagt med brækkede lemmer.

Det amerikanske medie CNN skriver, at videoer, som cirkulerer på de sociale medier, viser redningskøretøjer omkring flyet, hvis cockpit ser ud til at være beskadiget.

Hændelsen har fået den amerikanske luftfartsmyndighed til at lukke lufthavnen med begrundelsen om, at det drejer sig om en nødsituation.

Lukningen sker dels i forhold til redningsarbejdet og dels for at kunne undersøge hændelsen tilbundsgående.

Ankommende fly er enten blevet omdirigeret til andre lufthavne eller er fløjet retur, til hvor de lettede fra.

Brandvæsenet i New York, New York City Fire Department, er blevet tilkaldt, oplyser myndighederne.

Beredskabsmyndighederne varsler desuden forventede aflysninger, vejspærringer og forsinkelser i trafikken som følge af hændelsen.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT