OVERBLIK: Det ved vi om omdirigeret fly på vej til Israel
Et passagerfly fra Dubai til Tel Aviv blev omdirigeret onsdag morgen, efter at det udsendte et nødsignal.
Et passagerfly på vej til Israel fra Dubai onsdag morgen dansk tid blev omdirigeret til Saudi-Arabien, efter at flyet udsendte et nødsignal.Det skete angiveligt efter et slagsmål mellem flyets to piloter.
Der er endnu mange ubesvarede spørgsmål om hændelsen.
Her er, hvad vi ved, og hvad vi mangler svar på:
DET VED VI:
* Flyet fra flyselskabet Flydubai med flynummer FZ1073 fra Dubai til Tel Aviv blev omdirigeret til Saudi-Arabien, to timer efter at det var lettet onsdag morgen dansk tid.
* Passagerflyet udsendte en 7700-kode, der er et internationalt nødsignal. Derefter udsendte flyet en 7500-kode, der indikerer, at et fly er blevet kapret eller udsat for anden indblanding.
* Flydata viser, at flyet foretog et dyk omkring klokken 07.20 dansk tid. Først mistede flyet 5,2 kilometers højde, derefter steg det igen og faldt så yderligere 2,1 kilometer, før det stabiliserede sig.
* Alle passagerer er i sikkerhed, har flyselskabet oplyst efterfølgende.
* Flyet nødlandede i Tabuk lufthavn i Saudi-Arabien klokken 07.44 dansk tid.
* Flyets kaptajn og andenpilot er blevet bragt på hospitalet, oplyser selskabet, der ejer lufthavnen.
DET MANGLER VI SVAR PÅ:
* Flere passagerer har berettet, at de så blod og en kniv. Men det er endnu ikke bekræftet.
* Passagerer, der har været om bord på flyet, har berettet, at den ene af flyets to piloter var blevet stukket med en kniv. Det er endnu ikke bekræftet.
* Motivet bag det formodede kapringsforsøg, og hvem der i så fald har angrebet hvem.
* Omfanget af skaderne hos de to piloter, der er blevet bragt på hospitalet.
* Navne og nationaliteter på personer, der har været involveret - herunder piloterne.
* Passagerer har efterfølgende fortalt, at to piloter, der sad bagerst i flyet kom op til cockpittet for at lande flyet. Det er heller ikke bekræftet endnu.
Kilder: BBC, TV 2, Hareetz og Times of Israel.
RITZAU
