Medie: Vance rejser tirsdag til Pakistan for at forhandle med Iran
USA's vicepræsident rejser ifølge amerikansk medie inden længe til Islamabad for at forhandle fred med Iran.
USA's vicepræsident, J.D. Vance, ventes tirsdag morgen lokal tid at rejse til Pakistan for at forsøge at forhandle en aftale på plads med Iran om at afslutte krigen.Det siger tre unavngivne amerikanske kilder til mediet Axios.
Rejsen kommer, kort før en to ugers våbenhvile mellem USA, Israel og Iran står til at udløbe. Det sker natten til onsdag dansk tid.
Både USA og Iran har beskyldt hinanden for at bryde våbenhvilen.
J.D. Vance ventes at rejse til Pakistans hovedstad, Islamabad, med de to amerikanske udsendinge Steve Witkoff og Jared Kushner, skriver det amerikanske medie.
De tre amerikanske topfolk deltog også i den første runde af forhandlinger med den iranske delegation, som fandt sted i forrige weekend i Islamabad.
Forhandlingerne førte dengang ikke til en endelig aftale om fred.
Der har været stor usikkerhed om, hvorvidt nye forhandlinger mellem Iran og USA snart ville finde sted. USA har meldt ud, at der var nye samtaler på vej, mens iranerne har sagt, at der ikke er planer om en ny forhandlingsrunde.
To af de anonyme kilder fortæller Axios, at Vance rejser til Pakistan tirsdag morgen. Ifølge den tredje kilde sætter vicepræsidenten sig muligvis allerede på et fly mandag aften amerikansk tid.
USA's præsident, Donald Trump, har truet med at bombe broer og kraftværker i Iran, hvis iranerne ikke går med til en aftale med USA.
Iran beskyldte søndag USA for at have brudt våbenhvilen mellem de to lande, efter at USA tog kontrol over et iransk skib, der ifølge Trump forsøgte at bryde den amerikanske blokade af Hormuzstrædet. Iran har lovet at svare igen.
I sidste uge indførte USA en blokade i Hormuzstrædet rettet mod skibe, der sejler til og fra iranske havne i området.
Hormuzstrædet forbinder Den Persiske Golf og Omanbugten.
Strædet har reelt været lukket for størstedelen af den civile skibstrafik under krigen mellem Iran, USA og Israel. Krigen begyndte med amerikanske og israelske angreb på Iran i slutningen af februar.
/ritzau/
