Madagaskars præsident frygter for sit liv under uroligheder
Der har mandag været flere ubekræftede meldinger om, at Madagaskars præsident skulle have forladt landet.
Den forfatningsmæssige og institutionelle orden skal opretholdes i Madagaskar.Det siger Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, foran pressen efter mandagens Gaza-topmøde i Egypten, skriver Reuters.
Præsidenten tilføjer desuden, at han ikke umiddelbart kan bekræfte meldinger om, at Frankrig skulle have hjulpet Madagaskars præsident, Andry Rajoelina, med at forlade landet.
I løbet af dagen har der været flere forlydender om, at præsidenten skulle have forladt landet, men det er endnu ikke bekræftet fra officielt hold.
Mandag aften taler Rajoelina til nationen i en live-video på Facebook. Hans tale til nationen har været længe ventet og blev flere gange i løbet af mandagen udskudt.
Under talen understreger præsidenten, at han har været nødt til at "flytte sig til et sikkert sted for at beskytte sit liv", skriver Reuters.
Hvor dette sted er, kom præsidenten ikke nærmere ind på i sin tale.
En militærkilde og andre embedsfolk har tidligere oplyst til Reuters, at Rajoelina søndag havde forladt landet om bord på et fransk militærfly, efter at madagaskiske soldater havde erklæret deres støtte til demonstranterne.
Det samme oplyser en fransk radiokanal ifølge AFP.
Rajoelina opløste i slutningen af september sin regering efter flere dages demonstrationer over gentagne strømafbrydelser og vandmangel i landet.
Siden har demonstranterne også krævet præsidentens afgang.
Ifølge FN har mindst 22 mennesker mistet livet i urolighederne, der også omtales som Gen Z-protesterne.
Navnet refererer til Generation Z, der er en betegnelse for generationen, der er født mellem slutningen af 1990'erne og begyndelsen af 2010'erne.
Udenrigsministeriets Borgerservice har mandag i et opslag på X advaret om situationen i landet.
- Situationen er alvorlig og uforudsigelig. Hold dig opdateret via medier, flyselskab m.v, lyder det.
Udenrigsministeriet oplyser til B.T., at der er omkring 40 personer registreret på danskerlisten for landet.
Det reelle antal kan dog både være højere og lavere, da det er frivilligt at til- og afmelde sig listen.
/ritzau/