Iran melder om 85 dræbte i angreb mod skole

28. FEB 2026 • 16:59UDLAND

Israel og USA har ikke bekræftet, at flere elever skal være blevet dræbt i et påstået angreb mod skole i Iran.

Mindst 85 mennesker er blevet dræbt i et angreb mod en pigeskole i det sydlige Iran lørdag.

Det skriver det iranske retsvæsens nyhedsmedie, Mizan, ifølge nyhedsbureauet AFP.

Det sker, efter at Israel og USA har udført angreb mod Iran.

- Antallet af martyrer på pigeskolen i Minab er steget til 85, oplyser anklagemyndighedens kontor i den pågældende provins ifølge Mizan.

Tidligere havde en amtsguvernør i området meddelt, at 51 elever er dræbt, mens 60 elever er blevet såret i det påståede angreb i den sydlige Hormozgan-provins.

Meldingerne er ikke blevet bekræftet fra hverken amerikansk eller israelsk side.

Israels forsvarsminister, Israel Katz, meddelte lørdag morgen, at Israel havde indledt et "forebyggende angreb" mod Iran.

Kort tid efter sagde USA's præsident, Donald Trump, i en tale delt på hans eget sociale medie, Truth Social, at landets militær havde indledt en omfattende militæroperation i Iran.

Iran meddelte, at der vil komme modsvar.

Lørdag formiddag oplyste Irans Revolutionsgarde (IRGC), at den havde angrebet USA's femte flåde i Bahrain samt flere andre faciliteter.

USA's præsident, Donald Trump, har gentagne gange truet med at angribe Iran.

Først udsprang truslerne af protester mod præstestyret i Iran og frygt for, at sikkerhedsstyrkerne i Iran ville slå hårdt ned på demonstranterne.

Protesterne begyndte 28. december i Irans hovedstad, Teheran, da butiksindehavere strejkede mod den høje inflation.

Gradvist spredte demonstrationerne sig til mange byer i provinsen, og vreden vendte sig mod præstestyret, der har regeret Iran siden revolutionen i 1979.

Siden har Trump truet med, at USA ville angribe Iran, hvis ikke præstestyret gik med til en aftale om Irans atomprogram.

USA, Israel og flere europæiske lande er bekymrede for, at målet med Irans atomprogram er at fremstille en atombombe, hvilket Iran har afvist.

Israel og Iran har været fjender i mange år. I juni 2025 bombarderede de i 12 dage hinanden med missiler og droner.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

28. FEB 2026 • 17:17UDLAND
Kraftige eksplosioner lyder i Dubai
FÅ ABONNEMENT