Grænsechef: Der kan komme færre ICE-betjente i Minneapolis
Donald Trump har anerkendt, at der er behov for forbedringer i immigrationsindsatsen, siger grænsechef.
Et samarbejde med lokale myndigheder kan betyde en nedskalering af antallet af ICE-betjente i byen Minneapolis i USA.Det siger den amerikanske grænsechef, Tom Homan, under et pressemøde torsdag ifølge Reuters.
Meldingen kommer efter flere ugers demonstrationer og kritik af særligt immigrationsmyndigheden ICE, efter at to borgere er blevet dræbt af henholdsvis det amerikanske grænsepoliti og ICE under immigrationsindsatser i byen.
Homan siger desuden, at USA's præsident, Donald Trump, har anerkendt, at der er behov for forbedringer af indsatserne, og tilføjer, at de føderale agenter forsøgte at optræde professionelt.
- Hvis de ikke gør det, så vil de blive håndteret ligesom i enhver anden føderal institution. Vi har standarder for adfærd, siger Homan ifølge nyhedsbureauet AFP.
Der vil blive "taget hånd om" dem, der bryder adfærdskodekserne, lyder det.
Grænsechefen understreger dog, at indsatsen ikke stopper, men at det skal sikres, at den er målrettet.
- Jeg vil sige det igen. Vi kommer ikke til at opgive vores mission overhovedet. Vi vil bare gøre det smartere, siger han og tilføjer:
- Præsident Trump vil have dette fikset. Og jeg kommer til at fikse det med jeres hjælp.
ICE arbejder med at deportere udlændinge, der ikke har opholdstilladelse.
Både grænsepolitiet og ICE deltager i Minneapolis i "Operation Metro Surge", som det amerikanske ministerium for indenrigssikkerhed indledte i delstaten ved årsskiftet.
Det er et led i en fælles indsats mellem det føderale grænsepoliti (CBP) og immigrationsmyndigheden ICE om at gennemføre Donald Trumps omfattende deportationsplaner.
Operationen har ført til adskillige voldsomme razziaer - samt de to drab.
Tidligere på måneden skød og dræbte en betjent fra ICE den 37-årige amerikaner Renée Good i Minneapolis.
I weekenden blev den 37-årige amerikanske statsborger Alex Pretti ligeledes dræbt på gaden, denne gang af skud affyret af betjente fra grænsepolitiet.
/ritzau/
