Flere døde i israelsk angreb i libanesisk grænseområde

15. FEB 2026 • 22:15UDLAND

Det israelske militær bekræfter i en udtalelse at have udført et angreb i Libanon ved grænsen til Syrien.

Flere personer er døde i et israelsk angreb i den østlige del af Libanon søndag.

Det oplyser det statslige nyhedsbureau National News Agency, mens det israelske militær i en udtalelse bekræfter at have udført et angreb i området Majdal Anjar, der ligger ved grænsen til Syrien.

Ifølge det libanesiske medie angreb en israelsk drone en bil i grænseområdet, og fire personer meldes døde.

Det israelske militær oplyser ikke umiddelbart, hvor mange der er døde i angrebet, men skriver i udtalelsen, at de angreb medlemmer af den palæstinensiske militante gruppe Islamisk Jihad.

Libanons sundhedsministerium bekræfter i en erklæring dødstallet.

I november 2024 indgik Israel en våbenhvile med Hizbollah, der havde til formål at afslutte over et års fjendtligheder mellem de to, som startede efter krigen i Gaza.

Alligevel gennemfører Israel med jævne mellemrum angreb i særligt den sydlige og østlige del af Libanon.

Det lyder ofte fra israelsk side, at der er tale om steder med Hizbollah-tilknytning, men nogle gange lyder forklaringen også, at det er Hamas-mål eller andre militante grupper.

Mere end 370 mennesker er blevet dræbt af israelske angreb i Libanon siden starten på våbenhvilen, viser en opgørelse af AFP baseret på rapporter fra landets sundhedsministerium.

I våbenhvileaftalen fra november sidste år skulle Hizbollah trække sig nord for Litani-floden, der ligger omkring 30 kilometer fra den israelske grænse.

Israels soldater skulle til gengæld trække sig fra det sydlige Libanon, men er stadig til stede med soldater ved flere lokationer i området.

/ritzau/AFP

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT