Fængslet tyrkisk borgmesters advokat er blevet anholdt
Istanbuls borgmester blev anholdt søndag for mistanke om korruption. Nu er hans advokat også anholdt.
Istanbuls borgmester Ekrem Imamoglus advokat er blevet anholdt af tyrkiske myndigheder.Der er tale om Mehmet Pehlivan, der forsvarede Imamoglu i den seneste efterforskning mod ham.
Imamoglu, der er medlem af landets største oppositionsparti, CHP, blev selv anholdt søndag og skal sidde fængslet, mens han afventer en retssag om korruption samt en terrorsag.
Han betragtes som præsident Recep Tayyip Erdogans største politiske rival.
Pehlivan bliver tilbageholdt "af opdigtede årsager", skriver Turan Taskin Özer, der er medlem af Tyrkiets parlament for CHP, på det sociale medie X.
Imamoglu, der er blevet midlertidigt afskediget som følge af sagen, kræver en øjeblikkelig løsladelse af sin advokat.
- Som om kuppet mod demokratiet ikke var nok, kan de ikke holde ud, at ofrene for kuppet forsvarer sig selv, skriver Imamoglu på X.
I kølvandet på anholdelsen af Imamoglu udbrød der den 19. marts demonstrationer, som flere medier har beskrevet som de største siden 2013.
Indenrigsminister i Tyrkiet Ali Yerlikaya oplyser, at 1879 er blevet anholdt, siden demonstrationerne brød ud. 260 sidder fængslet og venter på at blive retsforfulgt.
USA's udenrigsminister, Marco Rubio, har udtrykt sin bekymring for situationen i Tyrkiet over for landets udenrigsminister, Hakan Fidan.
Det siger han natten til fredag til journalister på et fly på vej til Washington D.C.
- Vi holder øje, vi har udtrykt vores bekymring, og vi bryder os ikke om at se den slags ustabilitet i ledelsen af et land - især ikke et, der er en så tæt allieret.
- Vi ser de samme nyheder, som alle andre gør. Vi er bestemt bekymrede over demonstrationerne og nogle af beretningerne derfra, lyder det fra Rubio.
Onsdag udpegede Istanbuls kommunalbestyrelse Nuri Aslan som fungerende borgmester. Han skal sidde på posten i resten af Imamoglus periode, mens retssagen mod ham står på.
/ritzau/Reuters