Useedet kasakher efter choksejr: Bedste øjeblik i mit liv
Alexander Bublik er i sin første grand slam-kvartfinale nogensinde efter sejr over Jack Draper i French Open.
Useedede Alexander Bublik fra Kasakhstan er overvældet af glæde, efter at han mandag højst overraskende vandt med 3-1 i sæt over Jack Draper, verdens nummer fem, i ottendedelsfinalen i grand slam-turneringen French Open.Verdensranglistens nummer 62, der for et år siden lå nummer 17, kæmpede sig tilbage efter at have tabt første sæt og vandt 5-7, 6-3, 6-2, 6-4.
Dermed er han i sin første grand slam-kvartfinale nogensinde.
- Nogle gange får man kun en chance i livet, og jeg havde følelsen af, at det her var min - og jeg kunne ikke lade den passere.
- At stå her er det bedste øjeblik i mit liv, punktum, siger Alexander Bublik i vinderinterviewet på banen i Paris.
Britiske Jack Draper var storfavorit til at gå videre efter en sæson, hvor han blandt andet har uddelt store tæsk til Holger Rune i Indian Wells-finalen i marts.
Men det er altså Bublik, der i kvartfinalen møder enten Andrey Rublev eller verdensetteren Jannik Sinner.
- Jeg står her, som om jeg har vundet hele turneringen, men hvad kan jeg sige, lyder det fra Bublik, inden han afbryder sig selv og fortsætter:
- Tak, allesammen. Jeg kan ikke græde her. Lad mig få lidt ro.
Ottendedelsfinalen endte med et dramatisk sidste parti, hvor Draper missede fem breakbolde, inden Bublik på sin anden matchbold lukkede kampen.
/ritzau/AFP