Tauson får blød indflyvning til stor kinesisk turnering
Clara Tauson skal møde useedede Olga Danilovic i første runde af årets sidste WTA 1000-turnering.
Den danske tennisspiller Clara Tauson har fået en fornuftig lodtrækning til den store WTA 1000-turnering i Wuhan i næste uge.Den tiendeseedede dansker blev lørdag parret med serberen Olga Danilovic i turneringens første runde. Hun har ikke vundet en WTA-kamp i to måneder og rangerer 31 placeringer lavere end Tauson på verdensranglisten.
I tillæg vandt danskeren deres seneste indbyrdes møde sidste år.
Tager Tauson endnu en sejr over Danilovic, venter enten den polske veteran Magda Linette i anden runde eller en spiller fra den endnu ikke afgjorte kvalifikation til turneringen.
Når danskeren frem til tredje runde, er sjetteseedede Jasmine Paolini den mest sandsynlige modstander, mens verdensstjernen Iga Swiatek venter i en potentiel kvartfinale.
Clara Tausons første kamp i Wuhan spilles tidligst på mandag.
Turneringen rangerer i laget lige under de fire grand slam-turneringer og er den sidste WTA 1000-turnering i år.
Vinderen belønnes med over 3,3 millioner kroner i præmiepenge, mens et nederlag allerede i første runde udløser cirka 95.000 kroner i præmiepenge.
/ritzau/