Marcus Ingvartsen har scoret 11 sæsonmål efter sine to træffere i San Diegos 3-3-kamp mod Cincinnati.
Den tidligere FC Nordsjælland-angriber Marcus Ingvartsen har i den grad fundet målformen for San Diego i den nordamerikanske MLS.Natten til søndag dansk tid lynede 30-årige Ingvartsen to gange, da holdet hjemme spillede 3-3 med Cincinnati.
Dermed har Ingvartsen plaffet seks mål i nettet i sine seneste fire ligakampe. I alt står han noteret for 11 mål i 14 kampe siden sæsonstart og er delt nummer tre på topscorerlisten.
Desværre for ham og San Diego følger pointene ikke helt med.
Mod Cincinnati sparkede han i første halvleg sit hold på 1-1 med venstrebenet efter et fladt indlæg, og siden udnyttede han en god bold i dybden og bragte San Diego på 3-2 i overtiden.
Men Cincinnati svarede tilbage efter 98 minutters spil, og San Diego er kun nummer 10 af 15 hold i Western Conference.
Bedre går det for Philip Zinckernagels Chicago Fire i Eastern Conference.
Takket være et mål og en assist af den danske offensivprofil slog holdet canadiske Montreal 2-0 og avancerede til fjerdepladsen i den østlige halvdel af ligatabellen.
/ritzau/