Pogacar viser spurtstyrke på toppen af bjerg
Med sæsonens første sejr stemplede Tadej Pogacar ind i det nye år. Mikkel Bjerg hjalp Pogacar på finalebjerg.
Tadej Pogacar ventede til de sidste omkring 200 meter, inden den slovenske UAE-stjernerytter accelererede fra sine rivaler.Med spurten på toppen af bjerget Jebel Jais tog Pogacar sejren på 3. etape af UAE Tour.
Pogacar overtog samtidig løbets førertrøje fra Joshua Tarling (Ineos). Briten har på andenpladsen nu 18 sekunder op til Pogacar.
Onsdagens etape var 181 kilometer lang og blev indledt med en flad strækning, inden ruten på de sidste 19 kilometer gik opad Jebel Jais.
Forarbejdet for Pogacar var holdkammeraten Mikkel Bjerg med til at stå for, da danskeren tog en lang og hård føring på den sidste stigning.
Derefter blev Pogacar hjulpet af Domen Novak, inden at den klatrestærke Jay Vine var med til at beskytte sin kaptajn i finalen.
Felix Gall (AG2R) var den første rytter til at komme med et seriøst angreb, og det var Jay Vine, som agerede oprydder. Vine indhentede nemt Gall, inden at Pogacar kunne tage over på de sidste 200 meter.
Uden at rejse sig kørte Pogacar alene fra spids, inden han rejste sig i sadlen og spurtede legende let ind over målstregen.
Oscar Onley (Team Picnic) blev toer, mens Gall endte som treer.
UAE Tour slutter på søndag.
/ritzau/