Hold fra Rusland og Belarus udelukkes fra vinter-OL
Ingen hold fra Rusland og Belarus, herunder Ruslands ishockeyherrer, kan deltage ved næste års vinter-OL.
Hold fra Rusland og Belarus får ikke lov til at deltage ved næste års vinter-OL i Norditalien.Det oplyser Den Internationale Olympiske Komité (IOC) tirsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Beslutningen betyder blandt andet, at Ruslands ishockeyherrer, der vandt sølv ved vinter-OL i Beijing i 2022, ikke kommer til at deltage i legene i Italien.
Som følge af Ruslands invasion af Ukraine har både Rusland og Belarus været udelukket fra at deltage i mange internationale konkurrencer.
Landene måtte heller ikke deltage i holdsportsgrene ved sommer-OL i Paris i 2024.
IOC's melding kommer angiveligt som svar på, at ishockeyledere i Rusland har haft samtaler med Det Internationale Ishockeyforbund om OL-deltagelse.
Luc Tardif, præsident for forbundet, sagde i weekenden til SVT, at han håbede, at IOC offentligt ville bekræfte, at Rusland ikke kan få lov til at spille ishockey ved vinterlegene.
Enkelte individuelle atleter fra Rusland og Belarus fik lov til at deltage i sidste års sommer-OL.
De opfyldte en række krav og konkurrerede uden deres nationale flag og nationalsang.
/ritzau/