Manchester City hiver fransk landsholdsspiller ind i folden

10. JUN 2025 • 20:21SPORT

Offensivspilleren Rayan Cherki har skrevet under på en femårig kontrakt i Manchester City. Han er købt i Lyon.

Manchester City har polstret sin offensiv frem mod den kommende sæson.

Den detroniserede Premier League-klub oplyser på sin hjemmeside, at 21-årige Rayan Cherki er blevet købt i franske Lyon.

Offensivspilleren har skrevet under på en kontrakt af fem års varighed.

- Det er en drøm for mig. Helt ærligt, at komme til en klub som Manchester City og få mulighed for at tage næste skridt i min karriere er noget helt særligt, siger han til Citys hjemmeside.

- Jeg har arbejdet hårdt for det hele mit liv. Jeg elsker sporten, og jeg kan ikke vente med at udvikle mig yderligere her i Manchester med Pep (manager Pep Guardiola, red.) og hans stab, lyder det fra franskmanden.

Det oplyses ikke, hvor meget City har givet for ham. Men ifølge engelske medier er beløbet i omegnen af 40 millioner euro svarende til knap 300 millioner kroner.

Cherki kan både spille på kanten og som offensiv midtbanespiller. Så sent som i sidste uge fik han debut for Frankrigs landshold, da han kom ind i Nations League-semifinalen mod Spanien.

I den efterfølgende kamp om tredjepladsen mod Tyskland var han på banen fra start.

I Manchester City bliver han holdkammerat med sin navnebror Rayan Aït-Nouri, som storklubben mandag præsenterede på en tilsvarende lang kontrakt.

City skal efter sommerferien forsøge at rejse sig efter skuffelsen i den forgangne sæson, hvor holdet gik fra første- til tredjepladsen i Premier League og røg tidligt ud af Champions League.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT