Heroic skyder sig vej til arenakampe i kæmpeturnering

6. FEB 2023 • 15:16SPORT

De fem danske Heroic-spillere er klar til slutkampene ved IEM Katowice efter en klar sejr over OG.

Når det fredag går løs med slutkampene ved den store IEM Katowice-turnering i computerspillet Counter-Strike, bliver det med dansk deltagelse.

Heroic-holdet med de fem danske spillere leverede en stærk indsats mandag, hvor modstanderne fra OG blev besejret med 2-0 i maps efter 16-10 og 16-10 på de to første maps.

Heroic havde allerede slået Complexity med 2-1 i første kamp, og det betyder, at danskerne er klar til slutspillet, der foregår i arenaen i polske Katowice foran mange tusinde tilskuere.

Ud over majorturneringerne er IEM Katowice blandt de største på året. Der er en million dollar i præmiepuljen, svarende til 6,8 millioner kroner.

Vinderen af turneringen kan tage 2,7 millioner kroner med hjem.

Heroic skal tirsdag møde vinderen af opgøret mellem Vitality og Fnatic i en duel om en plads direkte i semifinalen.

Taber Heroic, starter man fredag i kvartfinalerne, mens en sejr altså vil katapultere holdet direkte ind blandt de fire semifinalister.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT