Færøske håndboldkvinder tog VM-billet: Det er kæmpestort

14. APR 2025 • 15:18SPORT

Færøernes kvindelige håndboldlandshold sikrede sig søndag billet til sit første VM nogensinde.

Færøsk håndbold er midt i en storhedstid.

Det blev understreget igen søndag, da landets kvindelige håndboldlandshold sikrede sig sin første VM-billet nogensinde.

Kvalifikationen til slutrunden i Holland og Tyskland senere i år kom i hus, da Færøerne i den anden af to playoffkampe snuppede den samlede sejr over Litauen.

Dermed skal Færøerne spille slutrunde for andet år i træk, og i et interview med DR Sporten lægger Pernille Brandenborg ikke skjul på betydningen.

- Det er kæmpestort. Det er historisk, og jeg tror ikke, da vi tog til EM, at vi turde drømme om, at vi allerede et år senere skulle afsted igen. Så vi er stolte over, at det bliver en realitet, siger hun til DR Sporten.

Færøerne tabte godt nok søndagens kamp til Litauen med 29-30, men fordi færingerne havde vundet så komfortabelt som 36-26, var der ingen ko på isen.

De færøske håndboldkvinder skrev dermed historie, og det er de ikke ene om.

Også det lille lands håndboldmænd har gang i en forrygende optur. Landsholdet er lige nu præget af unikke talenter, som dog ikke kan prale af at have spillet VM endnu.

Sidste år var de dog med ved EM, hvor tusinder af færinger valfartede til Berlin for at se deres helte folde sig ud.

For nylig vakte de færøske håndboldfans igen opsigt, da over 1000 af slagsen havde taget turen til Holland, hvor Færøerne tog sejren og to meget vigtige point i EM-kvalifikationen, hvor holdet lige nu fører sin gruppe.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT