Dansk mixeddouble presser verdensettere i semifinale
Mathias Christiansen og Alexandra Bøje var foran i begge sæt, men tabte knebent til verdensettere i Korea.
Mixeddoublen med Mathias Christiansen og Alexandra Bøje er ved at være helt tilbage på toppen efter deres lange pause.Tidligt lørdag dansk tid snusede de til en sejr af de helt store, men det blev ved lige ved og næsten mod de kinesiske verdensettere, Jiang Zhenbang og Wei Yaxin.
I semifinalen i Super 500-turneringen Korea Open tabte den danske duo med cifrene 19-21, 18-21.
I begge sæt var danskerne ovenpå, men kunne ikke snøre sækken. Midtvejs i første sæt førte danskerne med 11-6, men kineserne var tilbage på omgangshøjde ved 14-14.
Efter dansk føring på 16-14 fik verdensetterne for alvor fat, og de gik fra 16-17 til 20-17, hvorefter de udnyttede den tredje sætbold.
I andet sæt kom kineserne bedst fra start og kom på 5-2, men danskerne svarede tilbage og førte 11-9 midtvejs.
Efter kinesisk overtag kom danskerne tilbage og gjorde sættet lige til det sidste, men ved 18-19 tabte danskerne de to sidste bolde.
Det er blot seks dage siden, at det danske par vandt den mindre indonesiske turnering Indonesia Masters I.
Det var den anden turneringssejr til duoen, der også danner par privat, efter Mathias Christiansen i sommer vendte tilbage fra sin et års karantæne for brud på antidopingreglerne.
/ritzau/