Cavendish retter blikket mod Nice efter sidste Tour-spurt

16. JUL 2024 • 18:45SPORT

Mark Cavendish har som mål at gennemføre Tour de France, efter at hans arbejde som sprinter er overstået.

Sprinterlegenden Mark Cavendish stiler efter at gennemføre karrierens formentlig sidste Tour de France, selv om der ikke er flere spurter tilbage i løbet.

Det siger han efter 16. etape, hvor han i Nimes sluttede på en beskeden 17.-plads i massespurten, som blev vundet af Jasper Philipsen.

Det forventes, at Cavendish indstiller karrieren efter denne sæson, og dermed var det en Tour de France-æra, der sluttede med tirsdagens sprint. Tidligere i løbet lykkedes det ham at sætte rekord med karrierens 35. etapesejr.

- Vi gjorde det, vi havde sat os for her i Tour de France. Vi gjorde det tidligt, og vi er glade. Det har været en succes for os.

- Flere sejre ville have været en bonus, så det har vi forsøgt. Vi har sprintet, og vi har knoklet for at komme igennem bjergene. Nu forsøger vi at komme til Nice, siger Cavendish med henvisning til, at Touren i år slutter i den sydfranske by.

Den 39-årige brite vil nu forsøge at nyde de sidste etaper, selv om det formentlig bliver ren overlevelse i bjergene.

- Jeg vil nyde det, så meget som man kan. Vi prøver at komme igennem. Presset er væk, så vi skal bare køre de sidste kilometer og forsøge at gøre det på den nødvendige tid, siger Mark Cavendish.

Det igangværende Tour de France er hans 15. Han er udgået fire ud af de seneste fem gange, han har været med.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT