Vigtig medicin skal ikke rammes af stram økonomi
Et nyt digitalt abonnement skal sikre, at danskere med stram økonomi kan få vigtig receptpligtig medicin.
Når økonomien er skrøbelig som helbredet, kan et stort og fast medicinforbrug være et slemt pres, når pengene bliver små sidst på måneden.Danskere med en stram økonomi fravælger derfor ofte at købe nødvendig og lægeordineret medicin.
Derfor vil regeringen afsætte 21,5 millioner kroner til en ny digital abonnementsordning.
Den skal sikre, at patienten hen over året betaler det samme faste beløb i egenbetaling og samtidig kan hente sin medicin på apoteker i hele landet.
Forslaget fra regeringen og indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) kommer i forbindelse med årets forhandlinger om midler fra SSA-reserven.
Det er en pulje penge, som Folketingets partier hvert år fordeler på social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet for at hjælpe særligt udsatte grupper i samfundet.
En undersøgelse fra Apotekerforeningen viste tidligere i år, at 12 procent af de deltagende 5000 respondenter havde undladt at hente receptpligtig medicin det forgangne år.
En tidligere undersøgelse hos landets apoteker viste, at 44 procent af dem en eller flere gange dagligt oplevede patienter, som gik tomhændede hjem, fordi de ikke har råd til deres lægeordinerede medicin.
Regeringen foreslår derfor at digitalisere den eksisterende henstandsordning.
Dermed kan borgere med høje udgifter til tilskudsberettiget medicin fremover betale et fast månedligt beløb og hente deres medicin på alle landets apoteker.
Ordningen bliver landsdækkende, mere fleksibel og lettere at bruge. Samtidig med at den enkelte ikke oplever store udsving i sin egenbetaling løbet af et tilskudsår.
- Vi vil gøre det lettere for danskere med en stram økonomi at købe den medicin, de har brug for.
- Det vil give den enkelte større forudsigelighed og tryghed i hverdagen, siger Sophie Løhde i en skriftlig kommentar.
/ritzau/
