Tilfælde af flåtoverført hjernebetændelse i Danmark falder markant

11. AUG 2025 • 22:26INDLAND/KRIMINAL

I 2024 blev 17 personer i Danmark ramt af den såkaldte TBE-virus fra flåter. I år har der været to tilfælde.

Noget tyder på, at antallet af tilfælde flåtoverført hjernebetændelse - også kaldet TBE - er i tilbagegang i Danmark sammenlignet med sidste år.

Foreløbige tal for 2025 hos Statens Serum Institut (SSI) viser, at kun to personer i Danmark har fået konstateret TBE indtil videre. Sidste år var der 17 tilfælde.

Det skriver Politiken.

De 17 tilfælde af hjernebetændelsen i Danmark sidste år var efter formodet smitte herhjemme. Fem blev smittet i andre lande i Skandinavien.

Det er dog for tidligt helt at konkludere, om der kommer færre TBE-tilfælde i år. Det siger Peter Henrik Andersen, der er afdelingslæge på afdelingen for infektionsepidemiologi og forebyggelse ved SSI.

- Der er også en efterårssæson, hvor folk kan blive smittede. Men indtil videre kan vi glæde os over, at der har været så få, siger han til Politiken.

SSI kan ikke præcist sige, hvorfor der er færre tilfælde indtil videre, lyder det.

Men en del af forklaringen kan være den større udbredelse af vaccinen imod sygdommen.

Antallet af danskere, der lader sig vaccinere mod flåtoverført hjernebetændelse, er på to år firedoblet. Det skrev Politiken i juni.

91.755 personer blev sidste år vaccineret - det er cirka fire gange så mange som i 2022.

TBE-virus fra flåter kan give årelange eller varige neurologiske skader som lammelser.

Hukommelsen og evnen til at tænke og lære kan også blive påvirket.

Størstedelen af dem, der bliver smittet med TBE-virus, får ingen symptomer, skriver Statens Serum Institut på sin hjemmeside.

Men cirka 10 procent af tilfældene udvikler hjernebetændelse, skriver seruminstituttet.

Foruden de to påviste tilfælde i år er en tredje dansker i gang med at blive udredt for TBE. I så fald vil personen have fået sygdommen på en rejse til et andet skandinavisk land, skriver Politiken.

Ud af de 17 danske TBE-tilfælde i 2024 formodes to at være blevet smittet på Bornholm, 14 på Sjælland - primært Nordsjælland - samt ét tilfælde i Jylland i Randers-området.

De to påviste tilfælde i år er sket på netop Bornholm og i nordsjællandske Frederiksborg, skriver Politiken.

/ritzau/

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT