Styrelse finder tegn på ulovlige motorer hos 22 ud af 56 muslingeskibe
Fiskeriminister Jacob Jensen har en "klar forventning om", at eventuelle overtrædelser vil blive sanktioneret.
22 ud af 56 fartøjer, der fisker efter muslinger og østers, kan have sejlet med ulovlige motorer.Det skriver Landbrugs- og Fiskeristyrelsen på sin hjemmeside, efter at styrelsen har gennemgået materiale om fartøjerne.
TV 2 skrev i marts sidste år, at 11 ud af 30 muslingeskibe i Limfjorden har fisket med ulovligt store motorer i årevis.
Det skrev mediet på baggrund af oplysninger fra producenter og leverandører af motorerne.
Mediet kunne også fortælle, at Fiskeristyrelsen kendte til de ulovlige motorer, men undlod at sanktionere fiskerne.
I januar 2025 udtrykte Statsrevisorerne skarp kritik af, at Fødevareministeriet, hvor styrelsen hører under, har ført et "yderst mangelfuldt tilsyn med muslingefiskeri i Limfjorden.
Sagens kerne er fiskefartøjernes motorer. Siden 2004 har der været en grænse på 130 kilowatt for motorer, der anvendes i fartøjer, der fisker efter muslinger og østers i Limfjorden.
Grænsen er sat af hensyn til havmiljøet. Jo større motor, jo større skade kan fartøjerne forvolde, når de skraber havbunden.
I 2004 blev det også forbudt at nedbremse fartøjers motorer.
En nedbremsning betyder, at der sættes en begrænsning på den effekt, motoren kan yde. Det gør, at motoren på papiret er lovligt.
Men begrænsningen kan manuelt fjernes, og dermed kan effektbegrænsningen omgås.
Det er nedbremsningsforbuddet, som 22 af de 56 gennemgåede fartøjer kan have overtrådt, fremgår det af nyheden fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har tidligere udtalt sig kritisk om styrelsens forvaltning af motorkraftområdet.
Han skriver i en kommentar til Ritzau, at styrelsen "på en række punkter fortsat er i gang med at rette op" og "styrke forvaltningen af området".
- Jeg har en klar forventning om, at de overtrædelser, der måtte være, bliver sanktioneret, lyder det fra ministeren.
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen skriver, at man nu ser nærmere på de 22 skibe, der muligvis har overtrådt lovgivningen, for at afklare, om der er "grundlag for videre strafferetlig og/eller administrativ behandling".
Hovedparten af de 22 sager forventes at være gennemgået af styrelsen inden udgangen af første halvår af 2025, fremgår det.
Formanden for Danmarks Fiskeriforening, Svend-Erik Andersen, har tidligere udtalt, at muslingefiskerne ikke har haft hverken "incitament eller intention om at snyde med motorkraften".
- Hvis der har været mangler i håndhævelsen eller kontrollen fra Fiskeristyrelsens side, skal det naturligvis rettes op. Det afgørende for fiskerne er, at vi fremover undgår enhver tvivl om lovligheden, udtalte han i en pressemeddelelse i januar i år.
/ritzau/