Kongeparret modtages af oprindelige folk på statsbesøg i Australien
Kong Frederik og dronning Mary indleder deres besøg i Australien med et besøg ved stenformationen Uluru.
Når kong Frederik og dronning Mary lørdag indleder deres statsbesøg i Australien, bliver de budt velkommen af repræsentanter fra Australiens oprindelige folk.Det skriver kongehuset på sin hjemmeside, hvor den første del af programmet for turen er blevet offentliggjort.
Kongeparret indleder deres tur i Australien ved stenformationen Uluru - der også er kendt som Ayers Rock.
Kongen og dronningen bydes velkommen i et kulturcenter i nationalparken ved Uluru.
Besøget byder på en rundvisning samt en velkomst med den traditionelle dans inma.
Lørdagen afsluttes med, at kongeparret kan opleve solnedgangen.
Søndag morgen indledes med, at kong Frederik og dronning Mary i selskab med en guide får mulighed for at opleve solopgangen ved et vandhul nær Uluru.
Stenformationen ligger cirka 500 kilometer sydvest for Alice Springs. Den er cirka 2,5 kilometer lang, halvanden kilometer bred og har en højde på 348 meter. Det gør den til verdens største fritstående sten.
Ifølge Lex.dk regnes Uluru som et helligt sted af områdets oprindelige befolkning.
Besøget finder sted fra 14. til 19. marts.
Fredag beskriver kongehuset kun de første to dage af programmet.
Programmet opdateres løbende, lyder det på kongehusets hjemmeside.
Turen er kongeparrets første statsbesøg uden for Europa.
Ud over at besøge Uluru-stenformationen skal kong Frederik og dronning Mary efter planen også forbi hovedstaden Canberra, storbyen Melbourne og Hobart på Tasmanien.
55 danske virksomheder gør dem selskab under besøget, der rummer et erhvervsfremstød med fokus på vedvarende energi og grønt byggeri.
Med på turen er også klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).
Oprindeligt skulle udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) og forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) også med.
Men begge har valgt at blive hjemme, efter at folketingsvalget blev udskrevet.
/ritzau/
