Kongen genindvier observatoriet på Rundetårn under solformørkelse

INDLAND/KRIMINAL3. AUG 2026 • 10:57

Rundetårn blev bygget for at observere himlen og genindvies samme dag som særlig astronomisk begivenhed.

Kong Frederik genindvier folkeobservatoriet på toppen af Rundetårn efter en omfattende restaurering.

Det finder sted onsdag 12. august i forbindelse med en delvis solformørkelse, der netop er den slags begivenhed, som Rundetårn blev bygget for at observere.

- Det er os en stor ære, at Hans Majestæt Kongen vil forestå genindvielsen af Rundetårns observatorium efter en veludført restaurering af både kuplen og teleskopet, siger Rundetaarns direktør, Jeanette Bursche, i en pressemeddelelse.

Samme aften som genindvielsen er der solformørkelse, hvor Solens skive vil være dækket 83 procent. En tydeligere solformørkelse set fra Danmark forekommer ikke før år 2039.

Rundetårn stod færdigt i 1642 og blev bygget for kong Christian IV som en del af Trinitatis-komplekset, der skulle rumme et astronomisk observatorium, et universitetsbibliotek og en studenterkirke.

Han lod tårnet opføre, så astronomerne fra Københavns Universitet kunne studere himlen højt hævet over byens lys og røg.

Den ikoniske observatoriekuppel og stjernekikkert er fra 1929.

- Rundetårn er Europas ældste fungerende observatoriebygning, og det er poetisk, at genindvielsen kan finde sted ved en særlig astronomisk begivenhed, siger Jeanette Bursche.

For nylig blev den tre ton tunge observatoriekuppel hejst op på tårnet igen efter en restaurering af et utæt kobbertag, som man blev opmærksom på i 2023.

Præcis 97 år efter at kuplen første gang blev hejst op i 1929, fandt genhejsningen sted. Dengang skete det med håndkraft.

Det har kostet seks millioner kroner og blev finansieret af egne midler.

Tårnet er særligt kendt for sin spiralgang, der fører næsten hele vejen op til udsigtsplatformen. Således kan en hest med vogn køre op til biblioteket og næsten op til observatoriet.

Folkeobservatoriet genåbner som vanligt for himmelkig i oktober, når vintersæsonen starter, og det igen er mørkt nok til at observere stjerner og planeter over København.

Rundetårn er knap 42 meter højt.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT