Hver fjerde motorcyklist indrømmer at køre for stærkt
Motorcyklister svarer i ny undersøgelse, at de fleste kører for fornøjelsen, men at mange kører for hurtigt.
Mange motorcyklister kører for stærkt, og det er ofte en afgørende faktor i de ulykker, der sker.Det skriver Rådet for Sikker Trafik og Forsikring & Pension, som står bag en ny undersøgelse af motorcyklisters adfærd.
Her svarer 28 procent af motorcyklisterne, at de en gang imellem, ofte eller meget ofte kører 100 kilometer i timen eller mere, selv om hastighedsgrænsen er 80 kilometer i timen.
Undersøgelsen er foretaget af Norstat i efteråret 2025 blandt 1004 motorcyklister.
Til sammenligning viser en tilsvarende undersøgelse fra Wilke for Rådet for Sikker Trafik fra 2025, at 11 procent af bilisterne har samme adfærd.
- Vi kan se nogle bekymrende mønstre blandt dele af de danskere, der kører motorcykel. De har en mere risikovillig adfærd i forhold til fart end bilister, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik.
- Det er farligt, ikke mindst fordi man er dårligere beskyttet på en motorcykel end i en bil, tilføjer han.
Ifølge undersøgelsen er det for 81 procent af motorcyklisterne fornøjelsen ved at køre, der er det primære formål med turen.
Med forårs- og sommervejret på vej kommer der samtidig en opfordring fra Rådet for Sikker Trafik.
- Sørg lige for at få banket rusten af køreevnerne. Det kan jo være, at motorcyklen har stået opstaldet i et halvt år. Sørg for at starte lige så stille ud, siger Jakob Bøving Arendt.
- Det sidste, der er ekstremt vigtigt, er selvfølgelig også, at man har det korrekte sikkerhedsudstyr på fra top til tå, siger han.
Fra 2020 til 2024 er 61 motorcyklister blevet dræbt, mens 798 er kommet alvorligt til skade i trafikken i Danmark.
Motorcyklister udgør omkring ti procent af alle dræbte og alvorligt tilskadekomne i trafikken. Det viser tal fra Vejdirektoratet baseret på politiregistrerede ulykker ifølge pressemeddelelsen.
Næsten fire ud af ti alvorlige motorcykelulykker er soloulykker, hvor for høj hastighed ofte er en afgørende årsag.
/ritzau/
