Fangekor kan leve videre efter mangeårig korleders død

16. FEB 2026 • 06:53INDLAND/KRIMINAL

Fangekors fremtid har været usikker siden Louise Adrians død i 2024. Nu forankres det i Danmarks Fængsler.

Fangekoret, der består af nuværende og tidligere indsatte i danske fængsler, bliver ført videre under Danmarks Fængsler, der ikke tidligere har været en del af projektet.

Det skriver Danmarks Fængsler, der har ansvaret for landets fængsler, i en pressemeddelelse.

Fremtiden for koret har været usikker, siden stifter og korleder Louise Adrian døde i 2024.

- Det har været svært at finde den rigtige vej, fordi ingen selvfølgelig har kunnet eller skullet træde i stedet for Louise Adrian og hendes helt særlige måde at bære koret på, siger direktør i Danmarks Fængsler Ina Eliasen i pressemeddelelsen.

Fangekoret skal fremover leve videre i et samarbejde mellem Danmarks Fængsler og organisationen Café Exit, der hjælper indsatte og tidligere til et liv uden kriminalitet.

For omkring 30 år siden trådte Adrian ind i Vridsløselille Statsfængsel som organist. Da fængslet blev lukket, blev de indsatte flyttet til forskellige fængsler, hvorefter korlederen fortsatte med at øve sang og musik med dem.

Fangekoret havde frem til Louise Adrians død i 2024 givet omkring 850 koncerter rundtom i landets kirker.

Fangekoret har altid været vævet tæt sammen med Café Exit, som Louise Adrian var med til at stifte i 2007. Det vil også fortsætte fremover.

Den del af Fangekoret, der består af tidligere indsatte og indsatte med mulighed for uledsaget udgang, vil give koncerter og øve i Café Exits lokaler i København.

Den præcise drift og rekruttering til Fangekoret er endnu ikke fastlagt.

Der vil dog blive udvalgt indsatte til koret, som er en del af musikprojekterne i Danmarks Fængsler.

De skal være nået til et punkt i deres afsoningsforløb, hvor de kan få uledsaget udgang til Fangekorets koncerter.

Foruden at Danmark Fængsler nu involverer sig i Fangekoret, vil det også fremadrettet styrke de musiske aktiviteter i danske fængsler som kriminalitetsforebyggende arbejde.

Danmarks Fængsler ansætter blandt andet en national musikkoordinater, der skal lede og koordinere musikprojekter på tværs af fængsler og arresthuse i samarbejde med fængslernes korledere.

Den nationale musikkoordinator får også ansvaret for at understøtte Fangekoret.

/ritzau/

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT