Danske soldater kan lære om moderne dronekrig af ukrainerne
Danmark sender et signal ved at sende soldater i oplæring i Ukraine, mener seniorforsker Flemming Splidsboel.
Rollerne er byttet rundt, og det danske forsvar overvejer nu at sende danske soldater til Ukraine for at tage ved lære af ukrainske soldater. Og der er mange ting, danske soldater kan lære af ukrainerne, særligt om moderne dronekrig.Det siger Flemming Splidsboel Hansen, som er seniorforsker hos Dansk Institut for Internationale Studier (Diis).
- Ukrainerne er ekstremt dygtige til at bruge droner, og de kan lære os noget om, hvordan vi kan anvende droner i nutidens og fremtidens krige, siger han.
Det er blevet tydeligt, at droner spiller en meget stor rolle i krig i dag, fordi de har været med til at ændre balancen, forklarer Splidsboel.
- Droner er meget omkostningseffektive, og man kan opnå meget med forholdsvis lidt. Vi kan se, at store, dyre våbensystemer kan blive sat ud af spil af nogle forholdsvis små og billige droner, siger han.
Ukraine har ifølge Flemming Splidsboel Hansen et stort katalog af droner og anvender i dag over 70 forskellige slags.
Hærchef og generalmajor Peter Boysen siger til TV 2, at Forsvaret vil sende flere hold af danske soldater til Ukraine for at deltage i kurser. Særligt skal de danske soldater tage ved lære af de seneste tre års dronekrig ved fronton.
Efterfølgende har Forsvarskommandoen understreget, at der ikke er truffet endelig beslutning om kurserne endnu, men at der er tale om "konkrete overvejelser" om erfaringsindsamling.
Hærchefen har over for TV 2 understreget, at de danske soldater vil befinde sig langt fra fronten og være ubevæbnede.
Planen er ifølge hærchefen, at både instruktører og operative soldater fra det danske forsvar skal på kurser i Ukraine af en til to ugers varighed. Det kan ske allerede til sommer, lyder det.
Ifølge Flemming Splidsboel Hansen er det først og fremmest et signal at sende danske soldater til Ukraine for at lære.
Alternativt kunne man ifølge Splidsboel eksempelvis have afholdt en træningslejr i det østlige Polen med deltagelse fra danske og ukrainske soldater.
- Det er en vild og bemærkelsesværdig udvikling. Vi er tydeligvis nået til et punkt, hvor ukrainerne skal lære os noget. Men det er også vildt, at vi nu tager ned til dem og sender et klart signal om, at vi kommer til dem, siger han.
Fra den russiske ambassadør i Danmark, Vladimir Barbin, lyder det i et skriftligt svar til TV 2, at Danmark bliver trukket dybere ind i konflikten ved at sende folk fra militæret til Ukraine for at studere kamperfaring.
Den russiske ambassadør siger, at det i Ruslands øjne er med til at eskalere konflikten yderligere.
Flemming Splidsboel Hansen ser det ikke som nogen markant optrapning, med henvisning til at de danske soldater vil være ubevæbnede og langt fra frontlinjen.
Men det er et skridt i retning af, at Danmark engagerer sig mere i krigen, lyder hans vurdering. Og så er det også med til at vænne den danske befolkning til tanken om, at der er danske soldater på ukrainsk jord.
- Det forbereder den danske offentlighed på, at vi får danske tropper i Ukraine, også selv om der er krig. Det næste skridt, som kan være at sende flere derned eller måske sende danske tropper til en afskrækkende styrke, er ikke lige så stort, som det ellers ville være, siger han.
/ritzau/