475 svømmere kaster sig ud i de iskolde bølger i Faaborgs havn
Rekordmange har tilmeldt sig danmarksmesterskaberne i issvømning, der finder sted i 0,4 grader varmt vand.
Der er lagt op til en iskold fornøjelse, når danmarksmesterskaberne i issvømning fredag indledes i Faaborg.Det er tredje år i træk, at arrangementet holdes her, og det sker med rekordmange deltagere.
475 deltagere er tilmeldt, og deltagerne svømmer forskellige distancer i havnebassinet.
Den korteste distance er 25 meter, og den længste er 1000 meter.
Der kåres vindere inden for de forskellige discipliner og inden for forskellige aldersgrupper.
Det er ikke bare antallet af deltagere, der sætter rekord.
Vandtemperaturen er også den laveste i de tre år, Outdoor Sydfyn har været arrangør. Det fortæller eventchef Rico Busk.
- Temperaturen i vandet er 0,4 grader. De andre år har den været omkring 3,5 grader. Så det er virkelig barske forhold, siger han.
Det er foreningen Danish Ice Swimming Association (DISA), der har udpeget Faaborg som værtsby for danmarksmesterskaberne.
Henry Stokholm er næstformand i foreningen og tidligere konkurrencesvømmer. Han er også blandt deltagerne i årets mesterskaber.
Udsigten til det ekstraordinært kolde vand har for første gang gjort ham en smule nervøs:
- Det lyder måske ikke af så meget, men det kan faktisk godt mærkes, når vi er nede i de her temperaturer.
- Jeg mærker det selv ved, at mine fingre gør megaondt. Det kan nogle gange føles, som om man får revet neglene af, hvis man ikke er godt nok varmet op, siger han.
På distancerne fra 100 meter og opefter skal man være fyldt 18 år, og der er ligeledes krav om et forudgående lægetjek.
- På de længere distancer får du kulden helt ind i kroppen, som bliver nedkølet. Og hjertet går helt amok, lige når du kommer ned.
- Men det får også kroppen til at producere en hel masse gode stoffer som adrenalin og endorfiner, og det gør, at man føler sig helt høj bagefter, siger Henry Stokholm.
Interessen for vinterbadning er eksploderet de senere år, og det kan være en del af forklaringen på det rekordhøje deltagerantal.
- Der er kommet enormt meget fokus på koldtvandsbadning de senere år.
- Samtidig er folk blevet mere bevidste om, at kombinationen af koldt vand og en efterfølgende tur i sauna også kan have en positiv effekt på deres sundhed, siger Henry Stokholm.
De sidste konkurrencer i danmarksmesterskaberne i issvømning afvikles søndag.
I februar arrangerer International Ice Swimming Association EM i issvømning i Molveno i Italien.
/ritzau/
