Ti år efter motorvejene: Syrere bliver permanent trods paradigmeskift

21. DEC 2025 • 06:00ERHVERV/POLITIK

Tusindvis af syrere har fået permanent ophold, selv om VLAK-regeringen i 2018 vedtog et paradigmeskift.

For ti år siden vandrede syriske flygtninge på de danske motorveje, og regeringen vedtog efterfølgende et paradigmeskift, der skulle gøre ophold midlertidigt.

Syv år efter stramningen har tusindvis fået permanent ophold, og forskere afviser, at der var tale om et egentligt paradigmeskift af den borgerlige regering.

- Det er svært at kalde det et paradigmeskift både i forhold til, hvad der er gået forud, og hvis man kigger på reglernes effekt, siger professor i udlændingeret og fakultetsleder på Københavns Universitet Thomas Gammeltoft-Hansen.

Daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) introducerede begrebet i udlændingedebatten i december 2017, og siden tog Dansk Folkeparti det til sig.

Dansk Folkeparti ville ikke sætte antal på, men gav en "garanti" for, at det ville virke. Ifølge partiet gik man "til kanten og måske over kanten".

Syv år efter har flere tusinde syriske flygtninge dog fået permanent opholdstilladelse, selv om intentionen var det modsatte.

Knap 4800 syrere har fået permanent opholdstilladelse siden 2015, og knap 1900 fik i 2024 dansk statsborgerskab. Blandt andet derfor kan det ikke kaldes et decideret paradigmeskift ifølge forskere.

- Når man taler om et paradigmeskift, så er det normalt noget, der forudsætter en mere grundlæggende politisk reorientering og et markant nybrud i forhold til de konkrete regler.

- I det her tilfælde så er det svært at pege på nogle af de to dele, siger Thomas Gammeltoft-Hansen, som videre siger, at det nok i højere grad handlede om at sende et signal udadtil.

Han uddyber, at man allerede forud for aftalen havde fokus på midlertidighed, men at den del blev skærpet i aftalen.

Daværende udlændinge- og integrationsminister for Venstre Inger Støjberg forventede dog en "mærkbar effekt" i antallet af flygtninge, der ville blive sendt hjem.

Men det har det ikke ifølge en professor.

- Det har ikke ført til, at man har kunnet inddrage mange opholdstilladelser, fordi konflikten har trukket ud, og fordi der er opstået en stærk tilknytning til Danmark, siger professor ved Juridisk Institut på Aarhus Universitet Louise Halleskov.

Dansk Folkeparti henviser i dag til, at partiet er ledet af nogle andre. Formand Morten Messerschmidt henviser til indfødsretsordfører Mikkel Bjørn (DF) for en kommentar.

- Det kommer meget an på, hvad man lægger i ordet paradigmeskift. Vi er åbenlyst ikke et sted i dag, hvor flygtninge bliver hjemsendt, når der er fred i deres hjemland, men det er der, vi skal hen, siger Mikkel Bjørn.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT