Specialstyrker får en ekstra milliard til nyt udstyr

22. SEP 2025 • 15:58ERHVERV/POLITIK

Forsvarsministeren afsætter samlet 3,4 milliarder kroner til en række initiativer under Accelerationsfonden.

Forsvaret får godt en milliard kroner til nyt materiel til specialstyrkerne.

Det oplyser Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse mandag.

Helt præcist lyder beløbet på 1027 millioner kroner.

Beløbet skal være med til at styrke specialoperationsstyrkernes kampkraft til nationale og regionale beredskaber og forsvarsplaner, lyder det. Det omfatter blandt andet Jægerkorpset og Frømandskorpset.

I alt afsætter forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) 3,4 milliarder kroner til en række initiativer under den såkaldte Accelerationsfond i perioden 2025 til 2033.

Midlerne afsættes på baggrund af forsvarschef Michael Wiggers Hyldgaards anbefalinger.

- Med midlerne i Accelerationsfonden har vi mulighed for at styrke dansk forsvars kampkraft markant inden for en kort årrække.

- På baggrund af forsvarschefens militærfaglige anbefalinger har jeg besluttet en række initiativer, som styrker Forsvaret over en bred kam, siger Troels Lund Poulsen.

Der afsættes også 404 millioner kroner til fremrykning af rekruttering til jordbaseret luftforsvar og dele af den nye værnepligt.

Derudover skal der bruges 1,5 milliarder på blandt andet at styrke Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, droner til minerekognoscering og elektronisk selvbeskyttelse til F-35-kampfly.

- Det er nødvendigt og godt, at der nu er truffet beslutning om yderligere initiativer til at accelerere opbygningen af Forsvarets kampkraft, lyder det fra Michael Wiggers Hyldgaard i pressemeddelelsen.

Regeringen har investeret massivt i oprustning det sidste års tid.

Forsvarsministeriet oplyser til Ritzau, at der er offentliggjort disponeringer for 17,9 milliarder kroner ud af de afsatte 25 milliarder i 2025 samt 60,8 milliarder kroner af de afsatte 95 milliarder i perioden 2026 til 2033.

Det betyder, at der er disponeret for samlet 78,7 milliarder kroner i perioden 2025 til 2033 under Accelerationsfonden.

Accelerationsfonden er regeringens navn til en pulje penge, som kanaliserer penge til Forsvarets oprustning.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT