Salg af fødevarer er på sit laveste niveau i over to år
Udviklingen i salget af fødevarer skyldes stigende priser, vurderer økonomer.
Mængden af solgte fødevarer og andre dagligvarer er på sit laveste niveau siden marts 2023.Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Det skyldes i høj grad stigende priser på fødevarer, vurderer Anton Thorell Carøe, der er økonom hos Arbejdernes Landsbank.
- De høje priser på særligt fødevarer er uden tvivl grunden til, at de danske forbrugere fortsat er tilbageholdne, når de handler i landets dagligvarebutikker, lyder det i en skriftlig kommentar.
Salget af fødevarer er desuden faldet med 1,1 procent fra august, når man tager højde for sæson, inflation og handelsdagen, mens den overordnede detailhandel er stort set uændret.
Tallene er opgjort i mængder - altså ikke hvor mange penge, der bliver brugt på fødevarer, men hvor meget der bliver købt.
Kigger man på det seneste år, har detailhandlen overordnet set oplevet fremgang, mens handlen med fødevarer er dalet en anelse som en konsekvens af stigende priser, vurderer Søren Kristensen, der er cheføkonom hos Sydbank.
- Her er det særligt andre forbrugsvarer og tøj, der har trukket op, mens forbrugerne har svunget sparekniven over fødevareforbruget. Blandt andet som en konsekvens af de stigende priser på en lang række madvarer, udtaler han i en skriftlig kommentar.
Tallene for detailhandlen er et "nøgletal" for privatforbruget, som står for næsten halvdelen af den økonomiske aktivitet i Danmark, understreger Anthon Thorell Carøe fra Arbejdernes Landsbank.
Og her ser det overordnet fornuftigt ud på trods af de stigende priser på fødevarer, vurderer økonomen.
- På trods af de høje fødevarepriser, som slår skår i glæden, forventer vi, at den høje beskæftigelse og de pæne lønstigninger vil betyde, at privatforbruget vil fortsætte med at stige den kommende tid.
/ritzau/
