Populære forsvarsaktier falder kraftigt efter fredsmelding
Forsvarsvirksomheden Rheinmetall er faldet mere end 20 procent på fondsbørsen siden begyndelsen af oktober.
Investorer er stormet ind i forsvarsaktier de seneste år, men noget tyder på, at flere har trukket følehornene til sig igen. I hvert fald for nu.Fredag falder en række europæiske forsvarsaktier som svenske Saab, tyske Rheinmetall og norske Kongsberg.
De falder fredag middag alle mellem 4 og 6 procent og forlænger dermed tendensen den seneste måned.
Faldet sker, dagen efter at Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, modtog et udkast til en fredsplan fra USA.
Og reaktionen giver umiddelbart god mening. Det vurderer Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.
- Der er nu lagt op til, at der igen kan komme en eller anden form for påtvungen fredsløsning på bordet.
- I det tilfælde vil en genopbygning af Ukraine ikke handle så meget om krudt, kugler og kampvogne, men mere om infrastruktur, siger han.
Kigger man alene på tyske Rheinmetall er aktien faldet 24 procent siden begyndelsen af oktober.
Det hører dog også med til historien, at aktien - trods det nylige fald - er steget næsten 150 procent i år - og næsten 1500 procent, siden Rusland invaderede Ukraine i begyndelsen af 2022.
Torsdag lød det fra Zelenskyj, at han i de kommende dage regner med at tale om de diplomatiske muligheder med USA's præsident, Donald Trump.
- Vi er klar nu - ligesom før - til at arbejde konstruktivt med USA samt vores partnere i Europa, så der kan komme fred, stod der i et opslag på Telegram fra Zelenskyjs kontor.
Mens der ikke stod noget officielt om indholdet af forslaget i opslaget, har anonyme kilder beskrevet detaljer til blandt andet Reuters og Financial Times.
De to internationale medier beskrev, at embedsmænd fra USA og Rusland har udarbejdet et nyt forslag til at afslutte krigen i Ukraine.
Det indebærer ifølge medierne, at Ukraine skal give afkald på resten af den østlige Donbas-region, herunder også områder, som i dag er under ukrainsk kontrol.
Desuden skal Ukraine reducere landets væbnede styrker til det halve af, hvad de er i dag, skrev Financial Times.
Udkastet indebar også, at Ukraine aldrig bliver medlem af forsvarsalliancen Nato, skrev nyhedsbureauet AFP.
/ritzau/
