Netbutikker får kritik for påstande om miljøvenligt tøj og sengetøj
KP Trade og Labfresh har ikke dokumenteret, at deres produkter er bæredygtige, mener Forbrugerombudsmanden.
To danske virksomheder har vildledt forbrugerne ved at sælge tøj, sengetøj og hårklemmer med påstande om, at produkterne var bæredygtige - og i nogle tilfælde naturligt nedbrydelige - uden at fremlægge dokumentation.Det skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.
Selskaberne, som bliver kritiseret, er KP Trade ApS og Labfresh ApS.
KP Trade står bag hjemmesiden cilllouettes.dk. Her er virksomhedens bambuspudebetræk blevet beskrevet som "ikke kun skånsomt mod din hud, men også miljøvenligt, da bambus er en bæredygtig ressource".
Firmaets hårklemmer, der er produceret i celluloseacetat, vil "forsvinde gennem en naturlig nedbrydningsproces og blive til vand og mikroorganismer", hvis de smides i naturen, stod der tidligere på hjemmesiden.
Det er ikke kun hårklemmerne, men også produkter i silke, der vil kunne nedbrydes i naturen, fremgik det desuden af hjemmesiden, inden Forbrugerombudsmanden henvendte sig til KP Trade.
Ombudsmanden mener, at påstandene kan vildlede forbrugerne ved at give indtryk af, at produkterne er bæredygtige eller har "særlige miljøfortrin sammenlignet med andre tilsvarende produkter".
Forbrugerombudsmanden knytter en særlig kritik mod påstandene om, at silkeprodukter og hårklemmerne kan nedbrydes i naturen.
- Det er også Forbrugerombudsmandens opfattelse, at markedsføring af produkter lavet af bionedbrydelig plastik ikke må give forbrugeren den fejlagtige opfattelse, at produkter af bionedbrydelig plastik uden videre nedbrydes, hvis de henkastes frit i naturen, lyder kritikken.
Labfresh ApS, som også får kritik, har markedsført sit tøj med udsagn som "bæredygtigt" og "bæredygtighed the LabFresh way".
- Da Labfresh ikke har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for sine udsagn, har Forbrugerombudsmanden vurderet, at udsagnene er vildledende, lyder det fra ombudsmanden.
Et andet udsagn, der får kritik, er følgende:
- Se på den skøre impact, vi sammen har haft. I 2022 sparede vi 361.988 kWh energi og 15.610.742 liter vand.
Påstanden om el- og vandbesparelsen er vildledende, mener Forbrugerombudsmanden. For de angivne besparelser afhænger af forbrugernes adfærd - herunder hvor ofte forbrugerne vasker og stryger deres tøj, skriver ombudsmanden.
KP Trade og Labfresh har fjernet de udsagn, som Forbrugerombudsmanden har kritiseret, fra deres hjemmesider.
Ifølge forbrugerombudsmand Torben Jensen er det generelt svært at markedsføre et produkt som miljøvenligt og samtidig holde sig inden for markedsføringsloven.
- Begge sager viser, at det er meget vanskeligt at markedsføre et produkt som "bæredygtigt" uden at vildlede forbrugerne, siger Torben Jensen.
Virksomhederne KP Trade og Labfresh har ikke forbindelse til hinanden.
/ritzau/
